A szomszédok már alkalmazzák, mi még sehol sem tartunk ebben a módszerben

A szomszédok már alkalmazzák, mi még sehol sem tartunk ebben a módszerben

agrarszektor.hu
A biológiai növényvédelem egyre nagyobb teret nyer Európában, de Magyarországon még mindig a kémiai védekezés dominál. Az Agrárszektor Szász Péterrel, a Biocont Magyarország Kft. ügyvezetőjével beszélgetett arról, hogy miért lehet nehéz áttérni a fenntarthatóbb módszerekre. A szakember szerint a gazdák leginkább a megszokás és az egyszerűbb alkalmazhatóság miatt ragaszkodnak a hagyományos szerekhez. Ugyanakkor a biológiai növényvédelmi megoldások hosszú távon hatékonyabbak lehetnek, különösen a rezisztencia kezelésében. A támogatási rendszer változása és a piaci igények alakulása döntő szerepet játszhatnak a jövőben.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

A biológiai növényvédelem a mezőgazdasági kártevők és kórokozók természetes ellenségeinek felhasználásával védi a növényeket, csökkentve ezzel a kémiai növényvédő szerek alkalmazását. Ez a megközelítés hozzájárul a környezet terhelésének mérsékléséhez és a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok elterjedéséhez. A biológiai növényvédelem alkalmazása során fontos a természetes ellenségek és a kártevők közötti egyensúly fenntartása, ami alapos szaktudást és precíz technológiai fegyelmet igényel. Európa számos országában, például Csehországban és Szlovákiában, a biológiai növényvédelem elfogadottsága növekszik, és egyre nagyobb területeken alkalmazzák ezt a módszert.

Magyarországon a biológiai növényvédelem elterjedtsége még igen csak gyerekcipőben jár, sőt azt is mondhatjuk igazából épp csak járni tanul.

- fogalmazott Száz Péter, a Biocont Magyarország Kft. ügyvezetője. A szakember szerint a magyar közgondolkodás még mindig inkább a kémiai védekezést részesíti előnyben, és a termelési struktúránk is alapvetően erre van beállítva.

EZ IS ÉRDEKELHET

A biológiai védekezés kihívásai

A biológiai növényvédelmi készítmények kiválasztásánál számos fontos szempontot kell figyelembe venni, de érdemes megvizsgálni azt is, hogy miért ragaszkodnak sokan még mindig a kémiai növényvédő szerekhez. Felmerül a kérdés, hogy ennek oka elsősorban a hatékonyságukban rejlik, vagy inkább anyagi tényezők állnak a háttérben?

Valójában a legfőbb ok a megszokás.

- magyarázta Szász Péter. Hozzátette, hogy a gazdák jól ismerik a hagyományos peszticideket, gyors és könnyen ellenőrizhető hatásuk van, és alkalmazásuk kevesebb szakmai tudást igényel. A mai környezetben, ahol nehéz megfelelő munkaerőt találni, képezni és motiválni, valamint a költséghatékonyság állandó szempont, ezek a tényezők különösen meghatározóak. Emiatt sokan a már bevált, komfortos megoldásokhoz ragaszkodnak, és nehezen mozdulnak ki a megszokott keretek közül.

Pedig a biológiai növényvédelmi termékek hatékonysága sok esetben eléri, sőt, a rezisztenciakezelés szempontjából hosszú távon meg is haladhatja a kémiai szerekét. Ezek fenntarthatóbb és tartósabb megoldásokat kínálnak, azonban alkalmazásuk nagyobb odafigyelést, a természet és a biológiai folyamatok alaposabb ismeretét, valamint precízebb technológiai fegyelmet igényel.

-vélekedett a szakember. A biológiai növényvédelem számos fenntarthatósági és gazdasági előnyt kínál a hagyományos kémiai védekezéssel szemben. Az elsődleges szempont természetesen a hatékonyság, de ha a természet működéséhez közelebb álló megoldásokat választunk, már rövid távon is érzékelhetőek a pozitív változások. Javul a termények beltartalma és minősége, nincs vagy minimális a szermaradék, ami a piacon hozzáadott értéket jelent a termelők számára, miközben jelentősen csökken a gazdálkodás környezetterhelése.

Az aszályhelyzet és a talajállapot kérdése egyre inkább előtérbe kerül, és a biológiai növényvédelmi megoldások, valamint a fenntartható talajgazdálkodáshoz alkalmazott biológiai szerek éppen ezt célozzák meg. Ezek hozzájárulnak a talaj termőképességének helyreállításához, a helyi biológiai közösségek és biotópok regenerálásához, vagyis egyfajta visszatérést jelentenek a természetes állapothoz.

- mondta el Szász Péter.

EZ IS ÉRDEKELHET

Támogatások a biológiai növényvédelemhez

A biológiai növényvédelemre való átállás támogatási lehetőségei jelenleg bizonytalanok, mivel az EU Green Deal folyamata lelassult, és még nem egyértelmű, hogyan alakul a jövője. Ugyanakkor társadalmi és gazdasági igény is van arra, hogy változtatások történjenek, mivel a jelenlegi módszerek hosszú távon nem fenntarthatóak.

A gazdasági környezetben tapasztalható infláció hatása a mezőgazdasági inputanyagok árában is megmutatkozik, így a korábban drágábbnak számító biológiai megoldások ma már nem tűnnek olyan költségesnek. Az EU-s támogatási rendszer, például az ökológiai gazdálkodásra és az agrár-környezetgazdálkodásra vonatkozó támogatások, mind ebbe az irányba terelik a termelőket, és várhatóan a magyar támogatási rendszer is követni fogja ezt a trendet.

- magyarázta a szakértő. Ahogy azt korábban az Agrárszektor is megírta, az Agro-ökológiai Program (AÖP) keretében a gazdálkodók különböző fenntarthatósági intézkedésekkel, például mikrobiológiai termékek alkalmazásával juthatnak támogatáshoz, amelyek hozzájárulnak a talajvédelemhez és a biodiverzitás megőrzéséhez. A támogatás hektáralapon kerül kifizetésre, és összege évente változhat. Bár az EU ösztönzi a biológiai növényvédelmet, sok gazdálkodó bizonytalan annak hatékonyságában, ezért fontos, hogy a támogatások időben és megfelelő módon érkezzenek meg.

A peszticidek és biocidek használata között nem szükséges éles határvonalat húzni, mivel az integrált megközelítés is lehetséges, amely során a bevált gyakorlatokat fokozatosan beépítve, például az AÖP támogatás kihasználásával, fenntartható és hatékony növényvédelem valósítható meg.

- vélekedett a szakértő.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?