Elsöpörte a jégeső az orosz búzaföldeket: óriási lehet a kár

Elsöpörte a jégeső az orosz búzaföldeket: óriási lehet a kár

agrarszektor.hu
Jégeső sújtotta Oroszország harmadik legnagyobb búzatermelő régióját, Sztavropolt, miközben szélsőséges időjárás söpört végig az országon április elején, ami aggodalmat kelt a világ legnagyobb búzaexportőrének idei terméskilátásaival kapcsolatban - jelentette a Reuters. A tavalyi évben a termést már sújtották a kora tavaszi fagyok és a súlyos aszály számos gabonatermesztő régióban.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A sztavropoli régió, amely Oroszország 82,6 millió tonnás búzatermésének mintegy 8%-át adta 2023-ban, most jégeső okozta károkkal néz szembe. A tavalyi évben a termést már sújtották a kora tavaszi fagyok és a súlyos aszály számos gabonatermesztő régióban.

A növényekben kár keletkezett, a szakemberek jelenleg értékelik, milyen mértékben. A további lépéseket az eredmények alapján határozzuk meg

- írta Vlagyimir Vladimirov kormányzó a Telegram-csatornáján.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az elemzők szorosan figyelik az időjárási ingadozásokat, a fagyokat, a hideg időszakokat és a jégesőket, hogy pontosítsák az idei termésre vonatkozó becsléseiket a világ legnagyobb búzaexportőrénél. A szokatlanul enyhe tél után erős hóviharok sújtották Európai Oroszország számos régióját ezen a héten, Moszkvában április 9-én várhatóan 20 centiméteres hótakaró alakul ki. Havazást figyeltek meg a Krím-félszigeten és a Krasznodari területeken is. A Krasznodari Helyi Katasztrófavédelmi Minisztérium - Oroszország legnagyobb gabonatermesztő régiójában, ahol márciusban 20 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet - figyelmeztetett, hogy ezen a héten fagyok és fagypont alatti hőmérséklet várható.

A talaj felszínén jelentkező fagy miatt megnő a mezőgazdasági növények, köztük a csonthéjas és almatermésű gyümölcsök virágainak és terméskezdeményeinek, valamint a melegkedvelő növények károsodásának és pusztulásának kockázata

- közölte a regionális minisztérium.

EZ IS ÉRDEKELHET

A mezőgazdasági minisztérium elemző központja kedden közölte, hogy a szokatlanul meleg tél után az országos termésveszteség nem haladta meg a 3%-ot, annak ellenére, hogy tavaly év végén arról számoltak be, hogy az őszi vetések legalább 37%-a volt rossz állapotban. A mezőgazdasági minisztérium tisztviselője szerint a hó és az eső pótolta a talaj nedvességhiányát, jobb feltételeket teremtve a növények számára az elkövetkező hetekben, és stabilizálva a helyzetet.

Gyakorlatilag nincs regisztrált veszteség, a növények normálisan fejlődnek, így összességében a helyzet stabil

- idézte az orosz média Andrej Razin mezőgazdasági miniszterhelyettest.

EZ IS ÉRDEKELHET

A minisztérium azonban április 7-én figyelmeztetett, hogy ha a 2025-ös termés az előrejelzettnél alacsonyabb lesz, készen áll "nem vámjellegű intézkedések" bevezetésére, ami az exportkorlátozások eufemizmusa. A legtöbb elemző továbbra is arra számít, hogy az orosz gabonatermés körülbelül 130 millió tonna lesz, nem számítva a kelet-ukrajnai orosz ellenőrzés alatt álló területek termését, feltéve, hogy nem lesz jelentős hatása a rossz időjárásnak. Az orosz Gabona Szövetség lobbicsoport, amely gyakran bírálja a Mezőgazdasági Minisztérium politikáját, az idei termés potenciálját 125 millió tonnára becsülte, ami megegyezik a tavalyi szinttel, az új területek nélkül.

Maximális kockázatok esetén, mint például a 2010-ben tapasztalt súlyos aszály, a volumen csökkenése akár 30%-kal is nőhet ehhez a szinthez képest

- mondta Arkagyij Zlocsevszkij, a Gabona Szövetség vezetője.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?