Elmúlt az az idő, hogy aki mer, az nyer a magyar mezőgazdaságban

Elmúlt az az idő, hogy aki mer, az nyer a magyar mezőgazdaságban

agrarszektor.hu
A 2025-ös tavasz a repcetermesztésben is új helyzet elé állítja a gazdákat. Az enyhe tél és a szokatlanul magas hőösszeg miatt a repceállományok fejlettsége sok helyen eltér a megszokottól, ami érzékennyé teheti a tavaszi technológiai döntések időzítését és minőségét. A következő hetekben dől el, hogy a kedvező indulás és a biztató terméskilátások valóban eredményes betakarításban teljesednek-e ki. A terméseredmények szempontjából kulcsszerepet kap a megfelelő tápanyag-utánpótlás, a jól ütemezett regulátorhasználat, a rovarkártevők és betegségek elleni védekezés, valamint a gyomirtás hatékonysága. A termelők hangulata óvatosan derűlátó, miközben egyre nagyobb teret nyernek a biológiai készítmények és precíziós technológiák, amelyek nemcsak a gazdaságosságot, hanem a fenntarthatóságot is szolgálják. A szűkülő hatóanyag-választék, a szigorodó környezetvédelmi elvárások és az inputanyagok magas ára ugyanakkor továbbra is komoly kihívást jelent. A siker kulcsa a differenciált, aktuális helyzethez igazított, költséghatékony és tudatos technológiai válaszokban rejlik.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az Agrárszektornak Balogh Lőrinc (Hed-Land Hungária Kft.), Udvari Norbert (In VITRO '77 Kft.) és Molnár Márk (RAPOOL Hungária Kft.) beszélt arról, hogy jelenleg mi jellemzi a repcetermesztést itthon. A termelőknek sok feladata van és több problémával is szembe kell nézniük, egyúttal világossá vált, hogy bizonyos változtatások szükségesek ebben a szektorban is. A következő hetek technológiai döntései pedig döntően befolyásolják majd a betakarításkori eredményeket.

Balogh Lőrinc (Hed-Land Hungária Kft.): a fenntarthatóság és a gazdaságosság összehangolása elengedhetetlen

Balogh Lőrinc, a Head-Land Hungária Kft. ügyvezető igazgatója szerint a 2025-ös repceszezon tavaszi időszaka kulcsszerepet játszik a végső terméseredmények alakulásában. Az enyhe tél és az időben elvetett, megfelelő fejlettségű állományok biztató terméskilátásokat nyújtanak, ugyanakkor a következő hetek technológiai döntései döntően befolyásolják majd a betakarításkori eredményeket. A fókusz a tápanyag-visszapótlás, a regulátorhasználat, a rovarkártevők elleni védekezés, a gombabetegségek megelőzése és a tavaszi gyomirtás hatékonysága köré összpontosul.

EZ IS ÉRDEKELHET

Kiemelte, hogy a legjelentősebb költségtételek közé a nitrogén megfelelő időzítése és formája tartozik, amit kén- és bórtartalmú mikroelemekkel célszerű kiegészíteni. A korai levéltrágyázás hatékonysága nagyban meghatározza a tavaszi fejlődés ütemét. Az őszi időszakban egyre többen alkalmaztak baktériumtrágyákat is - mint például a Rhizál -, amely exopoliszacharid-termelő baktériumok révén segíti a talajnedvesség megőrzését és javítja a növények stressztűrő képességét a száraz időszakokban.

A tavaszi regulátorhasználat célja a szármegnyúlás kontrollálása. A gyengébb vagy heterogén állományokban érdemes mérsékeltebb regulátorhatású, ugyanakkor erős gombaölő hatóanyag-tartalmú készítményeket választani. A gyomirtás időzítését a korábbi kezelések hatékonysága és a gyomosodás mértéke határozza meg. A sűrű állomány sem feltétlenül elegendő a gyomelnyomáshoz, főként a ritkult vagy egyenetlen táblákban. Itt szelektív egyszikű-irtó szereket és széles hatásspektrumú kétszikű gyomirtókat javasolt alkalmazni.

A rovarkártevők elleni védekezés az ormányos bogarak (nagy repceormányos, repceszár-ormányos) megjelenésével válik aktuálissá, amint a napi középhőmérséklet tartósan 9-10 °C fölé emelkedik. A kezelések időzítése különösen fontos a lárvakelés megelőzése érdekében. Később a fénybogarak és a gombabetegségek elleni védekezés is elengedhetetlenné válik. Balogh Lőrinc elmondása alapján a termelők hangulata óvatosan bizakodó.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az áttelelt állományok erősek, a piaci árak elfogadható szinten mozognak, és nő az érdeklődés a biológiai és precíziós megoldások iránt. Ugyanakkor kihívást jelent az inputanyagok magas ára, a hatóanyag-kivonások és a szigorodó környezetvédelmi előírások. A szakember úgy véli, a válasz a fenntarthatóság és a gazdaságosság összehangolásában rejlik. A precíz előrejelzésen alapuló, célzott növényvédelem, a korszerű tápanyag-utánpótlás és a biostimulátorokkal kiegészített technológiai megoldások jelenthetik a különbséget egy átlagos és egy kiemelkedő termés között.

A repce sikeres tavaszi kezelése nemcsak a növényvédelmi fegyelem kérdése, hanem a teljes technológiai rendszer összehangolásáé

- húzta alá.

EZ IS ÉRDEKELHET

Udvari Norbert (In VITRO '77 Kft.): elmúlt az az idő, hogy aki mer, az nyer

A modern repcetermesztés egyik kulcsa a hatékony és célzott tápanyagellátás. Az In VITRO '77 Kft. ügyvezetője szerint érdemes a termesztési terv összeállítását már a vetés előtti időszakban megalapozni, hiszen ennek a kultúrának kifejezetten magas a tápanyagigénye.

Elsősorban jó vízoldékonyságú műtrágyákat érdemes használni, vagy már eleve szuszpenzió formájában kijuttatni

- hangsúlyozta Udvardi Norbert.

Még ha a gazda nem is végez precíziós gazdálkodást, akkor is sokat nyerhet a vetéssel egymenetben kijuttatott, mikrogranulált műtrágyákkal, amelyek pontosabban adagolhatók és azonos tápanyagtartalom mellett is hatékonyabbak. Kiemelt szerepet kapnak a lombtrágyák, különösen a kén, bór, kalcium és magnézium pótlására. Ezekre a tápelemekre különösen érzékeny a repce, ezért a lombtrágya kiválasztásakor célszerű ezen elemek arányára koncentrálni. Mint megtudtuk, a modern talajjavítók, különösen az ásványi alapú talajkondicionálók sokat javíthatnak a klasszikus trágyázás hatékonyságán. Segítik a kiterjedt gyökérképződést, ami döntő lehet a későbbi stresszhelyzetek átvészelésében.

EZ IS ÉRDEKELHET

Nem minden földterület alkalmas egyformán repcére - ezt már sok gazda megtapasztalta. A termesztés helyspecifikus tényezőinek figyelmen kívül hagyása gyors kudarchoz vezethet. A tél hűvösebb, a tavasz pedig csapadékosabb - ez a két tényező határozza meg, hol érdemes repcét vetni. Nedvesebb területeken van igazán esély a sikerre. A talaj tápanyag-szolgáltató képessége kulcsfontosságú. Az In VITRO '77 Kft. szakembere szerint az Alföldön például kevesebb repce terem, mivel ott a talaj szerkezete és vízháztartása sok esetben nem ideális. A talaj ásványi trágyázása nemcsak a tápanyagtartalmat javítja, hanem növeli a talajmenti párát is - ez pedig segíti a terméskötődést és az intenzív vegetatív növekedést. Ezzel egyúttal gyorsan felvehető vízhez és tápanyaghoz juttatja a növényeket.

Aggodalommal tölti el a gazdákat az elmúlt időszak szélsőséges hideg időjárása, mely több helyen fagykár formájában komoly gondokat okoz, okozott. Nagy valószínűséggel számottevő terméskiesést okozott. Aki még időben tud reagálni magas kalcium, kálium és bór tartalmú készítményekkel jelentősen csökkentheti a fagykár hatását

- emelte ki.

A repceintenzifikáció pedig egyre nagyobb szakmai kihívást jelent. Az időjárási szélsőségek ma már minden évben új típusú problémákat hoznak, amelyekre egyre tudatosabban kell felkészülni.

EZ IS ÉRDEKELHET

Szerintünk az az idő elmúlt, hogy aki mer az nyer. Fontosnak tartjuk a szakmai érdeklődést és az újdonságra való nyitottságot. Az újdonság nem mindig újonnan kifejlesztett technológiát takar, hanem a régi jól bevált receptek, megoldások modern, a mai kor kihívásainak megfelelően adaptálva, a modern eszközökhöz igazítva a gazdálkodók számára

- húzta alá Udvardi Norbert.

EZ IS ÉRDEKELHET

Molnár Márk (RAPOOL Hungária Kft.): tudatos tápanyag-utánpótlással lehet takarékoskodni

Molnár Márk, a RAPOOL Hungária Kft. termékfejlesztője elmondta: az elmúlt években a megszokottnál jóval magasabb tél előtti hőösszegértékeket mértek, ami kedvezőtlen hatással van a repce őszi fejlődésére. Kísérleti eredményeik azt mutatják, hogy a vetés időpontját a megváltozott hőmérsékleti viszonyokhoz kell igazítani. Az egy-két héttel később elvetett állományok optimális, 6-8 leveles fejlettségi állapotban telelnek, és megfelelő számú oldalhajtást képeznek. Kiemelte, hogy a késői vetések esetében azok a hibridek teljesítenek a legjobban, amelyek ősszel erőteljes, dinamikus fejlődést mutatnak.

A hibridválasztásnál a szakember szerint különösen fontos szempont, hogy a fajták rendelkezzenek tarlórépa-sárgaságvírus és RLM7 fómarezisztenciával, ezzel tovább csökkentve a termesztési kockázatokat. A későbbi vetések emellett lehetőséget biztosítanak a költségek mérséklésére is: kevesebb rovarölő szeres beavatkozásra és csökkentett dózisú regulátorhasználatra van szükség. A termékfejlesztő hangsúlyozta, hogy tudatos tápanyag-utánpótlással további megtakarítások érhetők el, mivel kísérleteik igazolták, hogy az ősszel kijuttatott extra nitrogén nem hoz többlethozamot, így nem járul hozzá a termesztési év végén a jövedelmezőséghez.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?