Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Az 50 legnagyobb román termelői szövetkezetet tömörítő Fruleg-Ro jelentése szerint a február végétől áprilisig tartó szélsőséges időjárás szinte teljes terméskiesést okozott, ami súlyos hatással volt/lesz a kertészeti ágazatra és a vidéki foglalkoztatásra. Románia gyümölcstermő területe 140 ezer hektár körüli, zöldséget pedig 90 ezer hektáron termelnek az országban, ami évente átlagosan 1,4 millió tonna gyümölcsöt, illetve 2,3 millió tonna zöldséget jelent - írja a FruitVeB. A Fruleg Ro hangsúlyozta, hogy központi segítség, kárenyhítés nélkül az idei veszteségek következményei tartósak lehetnek, többek között a gyümölcsösök felszámolásához vezethetnek.
Egy felhagyott gyümölcsös esetében, ahol nem végzik el a növényvédelmi munkálatokat, minimális esély van a helyreállításra
- jelentette ki a szövetség.
A kertészeti ágazat területén Románia importfüggősége jelentős, a gyümölcsök 40%-át és a zöldségek 25%-át külföldről szerzi be. A gyümölcsimport 2023-ban összesen 915 ezer tonna volt, 940 millió euró értékben, a fő beszállítók Törökország, Görögország, Németország és Lengyelország voltak. A Fruleg Ro közleményében arra is figyelmeztet, hogy kormányzati támogatás nélkül az ország importfüggősége tovább növekedhet, ami már Románia élelmiszer-biztonságát veszélyeztetheti.