Súlyosbodik a helyzet a románoknál: már a termelők is tehetetlenek

Súlyosbodik a helyzet a románoknál: már a termelők is tehetetlenek

agrarszektor.hu
A Ziarul Financiar értesülései szerint a román gyümölcs- és zöldségtermelők állami beavatkozást sürgetnek, miután súlyos fagykárok érték az ország kertészeti ágazatát. A Mezőgazdasági Termelői Csoportok és Szervezetek Szövetsége, a Fruleg Ro nyilatkozatában az import mennyiségének növekedését és az árak lehetséges emelkedését emelte ki, ami gerjesztené az inflációt és tovább rontaná a külkereskedelmi mérleget.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az 50 legnagyobb román termelői szövetkezetet tömörítő Fruleg-Ro jelentése szerint a február végétől áprilisig tartó szélsőséges időjárás szinte teljes terméskiesést okozott, ami súlyos hatással volt/lesz a kertészeti ágazatra és a vidéki foglalkoztatásra. Románia gyümölcstermő területe 140 ezer hektár körüli, zöldséget pedig 90 ezer hektáron termelnek az országban, ami évente átlagosan 1,4 millió tonna gyümölcsöt, illetve 2,3 millió tonna zöldséget jelent - írja a FruitVeB. A Fruleg Ro hangsúlyozta, hogy központi segítség, kárenyhítés nélkül az idei veszteségek következményei tartósak lehetnek, többek között a gyümölcsösök felszámolásához vezethetnek.

EZ IS ÉRDEKELHET

Egy felhagyott gyümölcsös esetében, ahol nem végzik el a növényvédelmi munkálatokat, minimális esély van a helyreállításra

- jelentette ki a szövetség.

A kertészeti ágazat területén Románia importfüggősége jelentős, a gyümölcsök 40%-át és a zöldségek 25%-át külföldről szerzi be. A gyümölcsimport 2023-ban összesen 915 ezer tonna volt, 940 millió euró értékben, a fő beszállítók Törökország, Görögország, Németország és Lengyelország voltak. A Fruleg Ro közleményében arra is figyelmeztet, hogy kormányzati támogatás nélkül az ország importfüggősége tovább növekedhet, ami már Románia élelmiszer-biztonságát veszélyeztetheti.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Kalászos növények a klímaváltozás árnyékában (x)

Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.

Támogatott tartalom

Algával a klimatikus kihívások ellen (x)

A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 24. 14:29