Jobbról és balról is kapott egy nagy pofont ez az ágazat 2024-ben

Jobbról és balról is kapott egy nagy pofont ez az ágazat 2024-ben

agrarszektor.hu
A kertészeti termékek volumene 1,7 százalékkal, a gyümölcsféléké pedig 12 százalékkal lett alacsonyabb 2024-ben, bár az is igaz, hogy az ágazaton belül jelentős eltérések voltak. Míg például az alma termésmennyisége 31 százalékkal csökkent, a baracké 39 százalékkal nőtt. A háttérben húzódó okok között egyértelműen a munkaerőhiány és a klímaváltozás okozta szélsőségek állnak az élen. Bár igaz, hogy a fagykárok mérsékeltebbek voltak idén, a hőség és az aszály a 2022-es évhez hasonlóan óriási gondokat jelentett az ágazatban.

Portfolio agrárkonferenciák 25% kedvezménnyel!

Meghirdettük az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáinkat, ahova csak decemberben még 25% kedvezménnyel regisztrálhat! 

Ne maradjon le!

Magyarországon is egyre gyakrabban és intenzívebben érezhetjük, hogy a klímaváltozás már nemcsak egy távoli fenyegetés. Egyre többször fordul elő, hogy egy-két hét leforgása alatt három különböző évszakra jellemző időjárási helyzetet tapasztalunk, a Kárpát-medencére jellemző éves csapadékmennyiség pedig egyre szélsőségesebb eloszlásban, jellemzően egy-két erősebb ciklonhoz kötődően hullik le. Lassan hozzászokunk ahhoz is, hogy mindig az aktuális év, így most épp 2024 volt a valaha mért legforróbb év, amihez hozzájárult az is, hogy nyáron gyakorlatilag egymást érték a hosszabbnál hosszabra nyúló hőségriadók. És ha ez még nem volna elég, egyre enyhébbek a telek is, késő tavasszal viszont gyakoriak a hajnali fagyok.

EZ IS ÉRDEKELHET

A hőhullámok átrendezik a hazai termesztést

A málna egyáltalán nem bírja a hőségnapokat, ami gyakorlatilag megadta a kegyelemdöfést a hazai termesztőknek, bár az is igaz, hogy a gyümölcs visszaszorulásához a munkaerőhiány is jelentősen hozzájárult. Nem csoda, hogy alig lehetett málnát kapni idén nyáron, ahol pedig volt, ott is jó mélyen a zsebünkbe kellett nyúlni. A Nagybani piacon például 2800 és 3000 forint között árulták a hazai, I. osztályú málnát.

EZ IS ÉRDEKELHET

A szélsőséges időjárás érzékenyen érintette a saláta- és káposztaféléket is, júliusban és augusztusban már szinte lehetetlen Magyarországon karfiolt és brokkolit termeszteni. A 70-80 napos érési idejű zöldségek esetében a termelők tudatosan terveztek, ezért nem a legforróbb időszakra időzítették a termesztést. Ehelyett áthelyezték a termesztési időszakot, például a brokkolit többnyire már szeptemberben vetették, hogy októberre érjen be itthon. Azonban a 120-150 napos érési idejű zöldségeknél, mint a vöröshagyma, gyökérzöldségek és paprikafélék, ezt már nehezebb megoldani, így ezeknél komolyabb problémákat okozhat a szélsőséges időjárás.

EZ IS ÉRDEKELHET

Vegyes éve volt a magyar gyümölcstermesztőknek

Bár idén mérsékeltebbek voltak a fagykárok az előző évekhez képest, a hőség és az aszály – a 2022-es évhez hasonlóan – óriási gondokat jelentett a magyar gyümölcstermesztőknek. Az összkép ennek megfelelően igen vegyes lett: míg a cseresznye, az őszibarack és a szilva esetében relatíve jó volt a termés, addig a kajszibarack csak közepes termést hozott, bár az is igaz, hogy ez még így is háromszorosa lett a tavalyinak. Ezzel szemben a meggy gyengén teljesített és az alma termésmennyisége is 31 százalékkal csökkent.

EZ IS ÉRDEKELHET
EZ IS ÉRDEKELHET
EZ IS ÉRDEKELHET
EZ IS ÉRDEKELHET

Átlagos volt az idei dinnyeszezon, változik a fogyasztók igénye

Görögdinnyét 3 300 hektáron, sárgadinnyét pedig 440 hektáron termesztettek idén, ami mindkét esetben 10-15 százalékos bővülést jelent. Míg az előbbiből 150 ezer tonnát, addig az utóbbiból 13 ezer tonnát takarítottak be a gazdák. A dinnyeszezon egyébként az átlagosnál két-három héttel korábban, június végén indult, július közepén pedig már a csúcson járt a betakarítás. Ekkor egy időre a kánikula következtében a piacon egyszerre megjelenő termékek miatt visszaestek a felvásárlási árak, de ettől eltekintve a szezon elején és a végén elfogadható árakon tudták értékesíteni a dinnyét a termelők.

EZ IS ÉRDEKELHET

Jönnek a banánfák, a pálmák és a kiviültetvények?

Hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a trópusi vagy mediterrán típusú növények, mind a kisgazdaságok, mind a hobbikertészek körében. A Dél-Dunántúlon például már vannak kiviültetvények, sőt sok helyen már banánfákat is lehet látni a nyári időszakban a magyar kertekben, a dísznövényeknél pedig megjelentek a pálmafélék is. Ezeken túl egyre többen ültetnek datolyaszilvát, olajfát vagy éppen fügét is.

EZ IS ÉRDEKELHET
EZ IS ÉRDEKELHET

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?