Falánk kártevő pusztítja a cseresznyefákat itthon: így lehet védekezni ellene

Falánk kártevő pusztítja a cseresznyefákat itthon: így lehet védekezni ellene

agrarszektor.hu
A cseresznyelégy komoly károkat okozhat a cseresznye- és meggyültetvényekben, hiszen a lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek, élvezhetetlenné téve a termést. A kifejlett, alig 3-5 milliméter nagyságú rovar április végétől, május elejétől kezd rajzani, attól függően, hogy milyen a tavaszi időjárás - írta meg a KEMMA.hu.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Komáromban és környékén, de az egész országban is érdemes időben gondoskodni a megfelelő védekezésről, hogy az emberek megőrizhessék a helyi gyümölcstermés minőségét és mennyiségét. A cseresznyelégy elleni hatékony növényvédelmi stratégia kialakítása nemcsak a hobbikertészek, hanem a nagyobb ültetvények számára is ugyanolyan fontos.

A kártevő elleni védekezés sikeressége a megelőzésen és a megfelelő időben történő beavatkozáson múlik. A védekezésnek három fő eleme van:

  1. Megfigyelés és csapdázás: a védekezést sárga ragacsos lapok kihelyezésével kell kezdeni már május elején. Ezek a csapdák vonzzák a kifejlett legyeket, így jelzik a rajzás kezdetét és segítenek a populáció csökkentésében is.
  2. Vegyszeres védekezés: a megfelelő növényvédő szerekkel végzett permetezés az egyik leghatékonyabb módszer a cseresznyelégy ellen. A kezelés időzítése kulcsfontosságú, általában a rajzás kezdetekor és néhány héttel később ismételni szükséges. A védekezéshez használható piretroidokat és neonikotinoidokat tartalmazó készítmények.
  3. Biológiai és mechanikai védekezés: a talaj takarása hálóval vagy mulccsal megakadályozza, hogy a talajban bábozódó lárvák újra kikeljenek és visszafertőzzék az állományt. A fák alatti talaj forgatása és mulcsozása csökkentheti a következő év fertőzési nyomását. A korai érésű fajták termesztése is segíthet a fertőzés csökkentésében, mivel a cseresznyelégy elsősorban a késői érésű fajtákat támadja meg.

Nemcsak a gyümölcsösök gazdáinak, de a kerttulajdonosoknak is érdemes odafigyelniük a cseresznyelégy megjelenésére és időben elvégezni a szükséges védekezési lépéseket. A szakértők szerint csak a kollektív védekezés vezethet eredményre a kártevő ellen.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Kalászos növények a klímaváltozás árnyékában (x)

Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.

Támogatott tartalom

Algával a klimatikus kihívások ellen (x)

A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?