Még néhány napig EXTRA EARLY BIRD ár a Portfolio Agrárium 2026 konferencián!
A márciusi Agrárium 2026 Konferencia tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozása, a termelőket kiszolgáló inputszektor, az élelmiszeripari és élelmiszerkereskedelmi társaságok, illetve a szakmai, érdekképviseleti és államigazgatási szervezetek számára.
Csoportos kedvezmények már 2 főtől: 2 fő jelnetkezése esetén, 10%, 3 fő estén 15%, 4 vagy több fő jelentkezése esetén 20% kedvezmény! A kistermelők és fiatal gazdák pedig most 30.000 Ft + áfa összegért vehetnek részt a tavasz meghatározó agrárgazdasági eseményén!
Az Amerikai Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériumának (USDA) előrevetítése szerint az EU citromtermése várhatóan a 2023/2024. évi rekordtermés után második éve csökken fog csökkenni és alig több mint 1,3 millió tonnát érhet el a 2025/2026. gazdasági évben (október-szeptember). Ez elsősorban a spanyolországi hozamcsökkenésnek köszönhető, mivel az ország az EU citromtermésének közel 65-%át adja. Mindeközben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai azt mutatják, hogy Magyarország citrombehozatala 7%-kal 14,02 ezer tonnára, a lime behozatala pedig 14%-kal 1,21 ezer tonnára mérséklődött 2025 első tizenegy hónapjában az előző év azonos időszakához mérten. Az Európai Bizottság adatai szerint a citrom nettó termelői ára 2025 novemberében a tagországok átlagát tekintve 1,61 euró volt kilogrammonként, vagyis 30%-kal haladta meg az egy évvel korábbit.
Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a citrom nagykereskedelmi ára (852 forint/ kilogramm) 23%-kal emelkedett 2025-ben az egy esztendővel korábbihoz képest. A citrom nagykereskedelmi ára 2026 első három hetében 34 százalékkal 910 forint/kilogrammra nőtt a 2025. év azonos időszakához hasonlítva. A Brazíliából származó lime nagykereskedelmi ára 14%-kal volt alacsonyabb (1257 forint/kilogramm) 2025-ben, mint egy évvel korábban. 2026 első három hetében pedig 30%-kal (1196 forint/kilogramm) maradt el az egy évvel korábbitól.
Mi a helyzet narancsfronton?
Az Európai Bizottság adatai szerint az unió narancstermése 6%-kal 5,60 millió tonnára csökkent 2025-ben. Spanyolországban 6%-kal 2,73 millió tonnára, Olaszországban pedig ugyancsak 6%-kal 1,70 millió tonnára mérséklődött a termés. Az Európai Bizottság adatai szerint a narancs nettó termelői ára 2025 novemberében a tagországok átlagát tekintve 95 eurócent volt kilogrammonként, 4%-kal maradt el az egy évvel korábbitól.
A KSH adatai azt jelzik, hogy Magyarország narancsbehozatala 3%-kal 19,7 ezer tonnára csökkent 2025 első tizenegy hónapjában az előző év azonos időszakához képest. Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a narancs nagykereskedelmi ára 15%-kal emelkedett, 836 forint/kilogrammra 2025-ben az egy esztendővel korábbihoz viszonyítva. 2026 első három hetében ugyanakkor 20%-kal volt alacsonyabb (675 forint/kilogramm) a narancs ára, mint egy évvel korábban. Az ennél lényegesen magasabb áron kínált vérnarancs idén még nem jelent meg a kínálatban.
Jelentős visszaesés a mandarin és klementin terén
Az Európai Bizottság a közösség mandarin- és klementintermését 37%-kal kevesebbre, 1,89 millió tonnára jelzi 2025-ben az egy évvel korábbihoz képest. Spanyolországban 44%-kal 1,01 millió tonnára, Olaszországban 24%kal 633 ezer tonnára csökkent a kibocsátás. A KSH adatai alapján Magyarország mandarinbehozatala 15%-kal 5,99 ezer tonnára, a klementiné 24%-kal 8,77 ezer tonnára csökkent 2025 első tizenegy hónapjában az előző év azonos időszakához képest. Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a mandarin nagykereskedelmi ára 19%-kal 940 forint/kilogrammra emelkedett 2025-ben az egy esztendővel korábbihoz viszonyítva. A mandarin ára 12%-kal 802 forint/kilogrammra csökkent 2026 első három hetében.












