Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A most elfogadott rendelkezéseknek még meg kell jelenniük az Európai Unió Hivatalos Lapjában és a közzétételtől számított 20 nap múlva lépnek hatályba. Ezután a tagállamok szabadon dönthetnek majd arról, hogy akarnak-e genetikailag módosított növényeket termeszteni, vagy nem.
Ez a rendelet tiszteletben tartja az állampolgárok, és ezen belül a termelők érdekeit is, és az eddigieknél jóval nagyobb szabadságot ad a tagországoknak - mondta Jānis Dūklavs, a mezőgazdasági tanács elnöke.
A régi szabályozás idején a tagországok ideiglenesen korlátozhatták, vagy megtilthatták a GMO használatot a területükön, de csak akkor, ha volt valami új bizonyíték arra, hogy az organizmus káros a környezetre,esetleg humánegészségügyi veszélyeket hordoz magában. Az új előírások értelmében viszont kétféleképpen is megtilthatják vagy korlátozhatják a köztermesztést.
Egyrészt az engedélyezéskor a tagállam jelzése alapján a kérelmező módosíthatja kérelmét annak érdekében, hogy az uniós engedély ne terjedjen ki az adott tagállamra. Azaz az eredeti kérelem hatályát módosítják, majd az ezt figyelembe vevő határozat-tervezetről hoznak döntést a tagállamok. A második opció alkalmazásakor a tagállam az engedélyezés után szabadon dönthetne a tiltásról vagy korlátozásról azzal, hogy jelzi a bizottságnak az indokait.
A rendelet szerint döntő fontosságú, hogy azok a tagállamok, amelyek a GMO növények termesztése mellett döntenek, kerüljék a határokon túlnyúló génszennyezés kialakulásának lehetőségét. Különösen akkor, ha a szomszédos országok nem engedélyezik a szóban forgó növények termesztését.