Valami elkezdődött: megvan, hogyan rendezné a kereskedelmi vitákat az unió

Valami elkezdődött: megvan, hogyan rendezné a kereskedelmi vitákat az unió

agrarszektor.hu
Az Európai Bizottság kezdeményezést indított a harmadik országok kényszerítő intézkedéseivel kapcsolatos problémák megoldására. A konzultáció elsődleges célja, hogy információkat és véleményeket gyűjtsön az EU-n kívüli országok meglévő és potenciális kényszerítő gyakorlatairól, valamint azok hatásáról.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

Egyes harmadik országok nyomást próbálnak gyakorolni az EU-ra és/vagy tagállamaira azért, hogy hozzanak meg, illetve vonjanak vissza bizonyos szakpolitikai intézkedéseket - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Ezek a gyakorlatok magukban foglalhatják a kényszerítő intézkedések alkalmazását vagy veszélyét, gyakran kereskedelmi vagy beruházási korlátozások formájában - például extra, diszkriminatív importvámok, szándékos késedelmek vagy az üzleti tevékenység végzéséhez szükséges engedélyek elutasítása révén. Ha nem foglalkoznak velük, ezek a gyakorlatok továbbra is veszélyeztethetik az EU és tagállamai gazdasági és geopolitikai érdekeit, és alááshatják az EU nyitott stratégiai autonómiáját.

Végső soron a cél az EU nyitott stratégiai autonómiájának megerősítése, valamint az EU és tagállamai érdekeinek hatékony védelme a kényszerítő gyakorlatokkal szemben. E célból a kezdeményezés célja egy olyan mechanizmus létrehozása, amely lehetővé teszi a nemzetközi joggal összhangban történő fellépést. A meglévő uniós jogszabályi keret nem rendelkezik ilyen hatású egyetlen vagy átfogó jogi eszközzel. A kényszerítő gyakorlatok kezelésére rendelkezésre álló lehetőségek közé tartoznak a szabványos diplomáciai eszközök és - bizonyos feltételek mellett - az Európai Parlament és az EU Tanácsa számára biztosított lehetőségek, hogy az EU működéséről szóló szerződés 207. cikke alapján járjanak el. Ez nem tekinthető megfelelőnek a probléma átfogó és kielégítő kezelésére.

A Bizottság rendeletjavaslatot fog benyújtani e nyomásgyakorlás elleni fellépés érdekében. A konzultáció elsődleges célja, hogy információkat és véleményeket gyűjtsön az EU-n kívüli országok meglévő és potenciális kényszerítő gyakorlatairól, valamint azoknak az EU és tagállamai gazdasági és geopolitikai érdekeire gyakorolt hatásáról. A Bizottság arra törekszik, hogy felmérje a problémát - különösen a probléma meghatározását (a kényszerítő gyakorlat típusai, alkalmazási körük, mozgatórugói, következményei stb.) és az ellenintézkedések lehetséges kiváltó okait. Ezen információk összegyűjtése érdekében a Bizottság kéri az érdekelt felek véleményét.

A konzultáció részletei és a bevezető hatásvizsgálat az Európai Bizottság weboldalán érhetők el, ezen keresztül 2021. március 17-ig közvetlenül elküldhetik véleményüket (magyar nyelven is). Emellett lehetőség van arra is, hogy észrevételeiket a Kamara számára is megküldjék, így az ezúton becsatornázott észrevételeket, kéréseket összesítve a NAK továbbítja majd az uniós döntéshozók felé. Ez esetben kérik az érintetteket, hogy 2021. március 11-ig küldjék el javaslataikat, véleményüket a polczer.katalin@nak.hu e-mail címre.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?