Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Érzelmi síkra terelődött az Európai Unióban a "kettős élelmiszerminőségről" folyó vita - jelentette ki az euractive.com-nak adott interjújában Hubert Weber, az Európai Unió élelmiszer- és italgyártóit képviselő FoodDrinkEurope elnöke. Szerinte a mai vitában összekeveredik a "minőség" és a "receptúra" kérdése, ezért a témában valamennyi érintett bevonásával párbeszédre van szükség.
Az unió 28 tagállamában differenciált az élelmiszer- és italkínálat, és ez egy-egy országon vagy régión belül is különböző lehet - állapította meg az elnök. A fogyasztóknak például eltérő igényeik lehetnek a termékek sósságát vagy édességét tekintve. Az egységes uniós piac éppen arra nyújt lehetőséget, hogy a vásárlók hozzájussanak a különböző termékekhez és receptúrákhoz. Ezért Hubert Weber szerint fontos az is, hogy az összetevőkről megfelelő jelölések tájékoztassanak a csomagoláson.
Ha az unión belül minden standardizálnának, csökkenne az élelmiszerkínálat és szűkülnének a fogyasztók választási lehetőségei - érvelt az interjúban az elnök. Az európai élelmiszergyártók - tette hozzá - komolyan veszik az egyeztetéseket és ki akarják javítani az esetleges hibákat, de csak tényszerű alapokon kívánnak vitázni. Sok eddigi tesztről derült ki ugyanis, hogy hibás és félrevezető volt, ezért a tárgyalásokból ki kell zárni az emocionális aspektusokat - szögezte le Hubert Weber.
Mint ismert, számos közép-kelet-európai uniós tagállam - köztük Magyarország - foglal állást úgy, hogy a multinacionális élelmiszergyártók ugyanolyan márkanéven rosszabb termékeket forgalmaznak a kelet-európai régióban, mint Nyugat-Európában. E véleményeket saját vizsgálatokkal is igyekeztek alátámasztani, ezek azonban nem alapultak egységes tudományos-szakmai szempontokon. Ezért az Európai Bizottság (EB) a "kettős mérce" további tagországi ellenőrzéseit nemrég kiadott iránymutatásában igyekezett egzaktabb mederbe terelni, a tagállamok és az EB képviselői pedig a közelmúltbeli pozsonyi "élelmiszercsúcson" próbáltak konszenzusosos szabályozási javaslatokat, illetve megoldásokat találni.