Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
20 éves csúcson van az ír cheddar sajtok importja az Egyesült Királyságban. Ez év januárja és szeptembere között 90 ezer tonna sajt érkezett az országba. Ez a tavalyi év azonos időszakához mérten 24 százalékos emelkedést jelent, 2017-hez képest pedig 15 százalékos a plusz. 1999 óta nem volt erre példa, amikor az éves behozatal alulról súrolta a 100 ezer tonnát, most pedig 3 hónap hátra van még az évből.
2018-ban a brit AHDB (Mezőgazdasági és Kertészeti Fejlesztési Tanács) tejipari szervezete a Brexitet olyan szcenárióként nevezte meg, amely az ír sajtok dömpingjét fogja hozni az Egyesült Királyságban. Az akkori jelentés szerint már megkezdődött a sajtok angliai tárolása arra az esetre, ha no-deallel végződnének a tárgyalások az unióval. Ez lehetővé tette volna az írek számára azt, hogy a szupermarketeket továbbra is a régi, a magasabb vámtarifák előtti árakon lássák el sajttal - legalábbis, amíg a készlet tart. Ezt alátámasztja, hogy az ír export 2019 első és harmadik negyedévében ugrott meg, akkor, amikor a Brexittel kapcsolatos határidők jártak le.
A szakmai szervezet arra int, hogy az időszakos sajtfelesleg megnezíti az angol termelők felkészülését arra az időszakra, amikor a kereskedelem nehezebbé válik a szomszédos országokkal, vagyis a sajtkészletek kimerülésével hirtelen sajthiány léphet fel. Mivel a kilépés pontos dátuma és feltételei még mindig nem dőltek el, ezért a sajt továbbra is nagy mennyiségben fog belépni az Egyesült Királyságba, így a helyi termelés felfuttatására nem nyílik mód.