Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
A Nébih oldalán megjelent írásból kiderült, hogy a külföldről hazatérő utazók ezentúl a csomagjaikban csak szigorú előírások mellett hozhatnak be növényeket. Ez azt jelenti, hogy minden ültetésre szánt növény (pl. cserepes növény, vetőmag, szaporító anyag), termés (pl. alma, paradicsom), zöldségféle és egyéb növényi termék (pl. koszorú, friss fűszernövények) kizárólag növényegészségügyi bizonyítvánnyal hozható be azEurópa Unió területén kívüli országokból a magánszemélyek útipoggyászában is. Szintén kell bizonyítvány az alábbi, Európai Unióhoz tartozó külső területek esetében: Ceuta, Melilla, Guadeloupe, Francia Guyana, Kanári-szigetek, Martinique, La Réunion, Saint-Barthélemy és Szent Márton-szigete.
Az áruk túlnyomó része növényegészségügyi bizonyítvánnyal bármely határállomáson behozható és a szakemberek szúrópróbaszerűen ellenőrzik majd, vannak azonban kivételek. A saját célú fogyasztás, felhasználás esetén is kizárólag növényegészségügyi vizsgálatra kijelölt határállomáson keresztül hozható be, tételes ellenőrzést követően:
- minden ültetésre szánt vagy már elültetett növény (pl. cserepes növény, vetőmag) és
- a 2019/2072/EU rendelet XI. melléklet A részében felsorolt áruk (pl. paradicsom, alma).

Az előírások nem vonatkoznak, azaz nem kell növényegészségügyi bizonyítvány
- az ananász, a banán, a datolya, a durián és a kókusz termése,
- a feldolgozott növényi termékek (pl. aszalványok, szárítmányok, tartósított zöldségek és gyümölcsök), továbbá
- a Svájcból érkező növények, növényi termékek esetében.
Az előírások az Európai Unión belülre nem vonatkoznak, azonban a kockázatok csökkentése érdekében mindannyiunk közös érdeke, hogy utazásainkról sem az EU-n kívüli, sem azon belüli országokból ne hozzunk magunkkal növényt, növényi terméket Magyarországra. Az azokkal véletlenül behurcolt nem-honos növénykárosítók ugyanis hatalmas veszélyt jelentenek a hazai növénykultúrára.
Az új növényvédelmi szabályozásról utoljára a most megjelent végrehajtási rendelet és annak a már ismert részei kapcsán írtunk.