Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az Európai Bizottság módosította a 2073/2005/EK rendeletet, amely az élelmiszerek mikrobiológiai kritériumait szabályozza. A változtatás célja, hogy kiterjessze a Listeria monocytogenes baktériummal kapcsolatos követelményeket az élelmiszeripari vállalkozókra. A korábbi szabályozás szerint a gyártóknak biztosítaniuk kellett, hogy a fogyasztásra kész élelmiszereknél már 25 gramm termékben se legyen kimutatható a baktérium, mielőtt a termék elhagyja az előállító létesítményt. Kivételt képeztek azok az esetek, amikor a gyártó bizonyítani tudta, hogy a baktérium szintje nem haladja meg a 100 kolóniaképző egység/gramm (cfu/g) határértéket a termék teljes eltarthatósági ideje alatt.
Az új rendelet kiterjeszti ezt a felelősséget az élelmiszeripari vállalkozók szélesebb körére. "A felelősség annak biztosítására, hogy az érintett RTE-élelmiszerekben ne legyen jelen az L. monocytogenes, mostantól minden olyan helyzetre vonatkozik, amikor az élelmiszereket teljes eltarthatósági idejük alatt forgalomba hozzák" - olvasható a módosításban. Ez azt jelenti, hogy a teljes élelmiszer-ellátási láncban biztosítani kell a megfelelő védelmet a baktérium ellen.
A szigorítás hátterében az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) legutóbbi jelentése áll. Eszerint 2021 és 2022 között 15,9%-kal nőtt az EU-ban regisztrált lisztériózisos esetek száma, és 2022-ben volt az elmúlt évtized egyik legmagasabb esetszáma.
Az új követelmény 2026. július 1-jén lép hatályba, így az élelmiszeripari vállalkozóknak elegendő idejük lesz felkészülni a változásokra. A módosítás célja, hogy következetesebb szintű védelmet biztosítson az élelmiszer-ellátási lánc egészében, ezáltal jobban megvédje a lakosságot az élelmiszerekkel terjedő L. monocytogenes-fertőzéstől.
A szakértők hangsúlyozzák, hogy a 100 cfu/g-ot meghaladó L. monocytogenes-szel szennyezett élelmiszerek fogyasztása potenciálisan károsíthatja az egészséget. Ezért az EU-s szabályozás olyan fogyasztásra kész élelmiszerekre összpontosít, amelyekben az eltarthatósági idő alatt a kórokozó képes elszaporodni és meghaladni ezt a határértéket.