Ezt sokaknak kötelező elintézni március 31-ig: vigyázz, idén lehet, neked is

Ezt sokaknak kötelező elintézni március 31-ig: vigyázz, idén lehet, neked is

agrarszektor.hu
Március 31-ig kötelező az ENAR adategyeztetés, amely idén már a sertéstartókra is vonatkozik. Az adategyeztetés célja az ENAR és a TIR adatbázisok naprakészen tartása, ami segíti az állattartókat és a támogatási kérelmek feldolgozását. A Nébih részletes útmutatóval és ügyfélszolgálattal támogatja a gazdákat a folyamatban.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az állattartók számára az ENAR adategyeztetés határideje idén a vonatkozó rendelet* alapján március 31. Újdonság, hogy a szarvasmarha-, valamint a juh- és kecskefélék mellett mostantól a sertések vonatkozásában is kötelező az adategyeztetést, melynek célja, hogy az ENAR (Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszer) és a TIR (Tenyészet Információs Rendszer) naprakész adatokat tartalmazzon - írja a Nébih. A Nébih ENAR és TIR adatbázisai a gazdálkodók munkáját is jelentősen megkönnyítik, többek között a tervezés és adás-vétel területein. Különösen praktikusak és fontosak a Magyar Államkincstárnál (2025-ben) állatalapú támogatást kérelmező állattartók számára, a Kincstár felületére ugyanis az ENAR rendszerben nyilvántartott adatok kerülnek fel.

EZ IS ÉRDEKELHET

A Nébih ENAR aloldalán elérhető az adategyeztetés menetének részletes leírása. A folyamat első lépéseként a Nébih az ENAR-ban aktuálisan nyilvántartott állategyedek listáját megküldi minden szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertéstartó elektronikus tárhelyére vagy postai úton a tenyészet címére. Ezt követően az állattartó feladata a lista áttekintése, továbbá eltérés esetén az ENAR felé történő jelzés. Az előírás szerint minden tenyészetnek rendelkezni kell ún. ENAR felelőssel, aki az állatok jelölésének végrehajtásáért, valamint az ENAR feladatok (bejelentések) ellátásáért felelős személy. Juh- és kecskefélék tartói, valamint sertéstartók esetében területi felelős is segíti az állattartó feladatainak ellátását. Az ENAR felelős, a területi felelős és a sertéságazati területi felelős aktívan együttműködnek az adategyeztetésben. 

EZ IS ÉRDEKELHET

Fontos változás, hogy a Nébih ezentúl egyszerűsített tenyészetlezárást is lehetővé tesz, melynek köszönhetően a bejelentőnek (hozzátartozónak, meghatalmazottnak) elegendő a Nébih felé megtennie a bejelentést elhunyt állattartó tenyészetének felszámolása esetén. A Nébih ENAR aloldalán részletes információk ismerhetőek meg a különböző bizonylatokról (https://portal.nebih.gov.hu/enar). A hivatal javasolja a webes bizonylat használatát, ez esetben ugyanis az adatok azonnal bekerülnek az ENAR adatbázisba. A webes bizonylatok megtalálhatóak a Nébih Ügyfélprofil rendszerében (https://upr.nebih.gov.hu/). Papíralapú ügyintézés esetén a bizonylatokat a Nébih ENAR 1537 Budapest, Pf.: 397 postai címre kell megküldeni. 

EZ IS ÉRDEKELHET

A Nébih az adategyeztetéshez kapcsolódó leggyakoribb kérdések és válaszok gyűjteményét közzétette tematikus aloldalán. Emellett  a Nébih ENAR Ügyfélszolgálatán a 06-1-336-9050 telefonszámon, továbbá az enarufsz@nebih.gov.hu email címen is kérhető segítség, akár a körzeti kapcsolattartókról, területi felelősökről, akár az adategyeztetést érintő bármilyen egyéb kérdésben. A bizonylatok kitöltésével kapcsolatban az illetékes vármegyei kormányhivatalok ENAR ügyfélszolgálataihoz is fordulhatnak az érintettek. Az adategyeztetés menete, a témához kapcsolódó gyakori kérdések és további részletek megtalálhatóak a Nébih ENAR aloldalán.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 18. 12:59