Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Egy zavaros időszakot követően, amikor 2021-ben és 2022 első három negyedévében a mezőgazdasági árak meredeken emelkedtek, a növekedés üteme ezután lelassult, majd az árak csökkenni kezdtek.
A mezőgazdasági termelés és a ráfordítási költségek közelmúltbeli csökkenése a zavar előtti nyugodtabb szintek irányába mutat. A számos mezőgazdasági termelés árváltozása 2024 első negyedévében változatos és ellentétes volt.
Különösen erőteljes visszaesés volt megfigyelhető a gabonafélék átlagárában, amely 28%-kal csökkent.
12%-kal csökkent a tej ára, 10%-kal a tojásé, 10%-kal az ipari növények (olajos magvak, fehérjenövények, nyersdohány, cukorrépa és egyéb), 6%-kal a friss zöldségeké (ezen belül különösen meredek, 33%-os esés volt a paradicsom árában).
Van, ami drágult, de a műtrágya olcsóbb lett
Ezzel szemben a burgonya átlagára 22%-kal, a friss gyümölcsöké pedig 20%-kal emelkedett (a citrom és a lime árának 44%-os meredek csökkenése ellenére), részben a kedvezőtlen időjárási körülményeknek a betakarított mennyiségekre gyakorolt előre látható hatására reagálva.
A beruházásokhoz nem kapcsolódó ráfordítások közül a legjelentősebb árcsökkenést a műtrágyák és talajjavító szerek (-31%), a takarmányok (-16%), valamint az energia és kenőanyagok (-12%) esetében regisztrálták.
Magyarországon csökkentek leginkább a negyedéves árak
Nemzeti szinten a legtöbb uniós országban (a rendelkezésre álló adatokkal rendelkező 25 országból 21-ben) 2024 első negyedévében a mezőgazdasági termelői árak csökkenését regisztrálták 2023 azonos negyedévéhez képest.
A legnagyobb árcsökkenés Magyarországon (-24%), Bulgáriában és Romániában (mindkettő -18%), valamint Szlovákiában és Csehországban (mindkettő -17%) következett be.
Ezzel szemben az EU 5 déli országában emelkedtek az árak; a legnagyobb mértékben Görögországban (+20%), szerényebb mértékben Máltán és Spanyolországban (+4%), valamint Portugáliában és Cipruson (+1%).
A beruházáshoz nem kapcsolódó ráfordítások (például energia, műtrágya vagy takarmány) tekintetében a rendelkezésre álló adatokkal rendelkező 25 uniós országból 24-ben csökkenést regisztráltak 2024 első negyedévében 2023 első negyedévéhez képest. A legnagyobb mértékű csökkenés Horvátországban (-20%), Magyarországon (-19%), valamint Hollandiában és Írországban (egyaránt -17%) volt. Portugália volt az egyetlen uniós ország, ahol növekedés volt tapasztalható (+2%).