Áttörés a földeken? - Nemsokára jönnek a "szexi növények"

agrarszektor.hu
Olyan szexferomonokat termelő növényeket állítottak elő kutatók, amelyek természetes módon képesek megakadályozni a rovarok szaporodását a haszonnövényeken. A "szexi növények" gyakorlati alkalmazásával egyes vélemények szerint helyettesíteni lehetne a sokat bírált növényvédő szereket.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

Olyan növények kifejlesztésén dolgoznak kutatók, amelyek képesek arra, hogy rovarok szexferomonjait állítsák elő - írja a theguardian.com. A természetes módon termelt feromonokkal megakadályozható, hogy a rovarok a haszonnövényeken szaporodjanak és azokon károkat okozzanak. Mivel egyre nagyobb problémát jelent a növényvédő szerek használata, az úgynevezett "szexi növények" alkalmasak lehetnek arra, hogy helyettesítsék a peszticideket.

A tudósok genetikailag már létrehoztak olyan növényt, amely képes a lepkék feromonjainak előállítására. A feromonokat egyébként már ma is használják néhány nagyobb értékű növénynél, mint például a paradicsomnál. Ezeket a molekulákat azonban kémiai szintézissel állítják elő, és ez ma túlságosan drága módszernek minősül. 

A természetes úton előállítható feromonokat kísérleti csapdákba vagy adagolókba teszik majd ki, hogy teszteljék kártevőkre gyakorolt hatásukat. A jövőben azonban várhatóan lehetőség lesz arra is, hogy a feromonokat termelő növényeket a megvédeni kívánt növénykultúrák mellé vessék el.

A jelenleg használt növényvédő szerek gyakran nem csak a kártevőket pusztítják el, hanem a hasznos rovarokat, például a méheket is. A világ legszélesebb körben használt inszekticidjeit, három neonikotinoid hatóanyagot áprilisban tiltották be a szabadföldi termesztésben az Európai Unióban, így most már csak üvegházakban lehet őket használni. Ezzel ellentétben a feromonok fajspecifikusak, és a szántóföldeken kis mennyiségben használva nem szennyezik a szélesebb területet - vélik a kutatók.

NEKED AJÁNLJUK
Most dől el, mi GMO és mi nem az
Fenntarthatóság

Most dől el, mi GMO és mi nem az

Az EU-ban zajló vita az új géntechnológiák használatáról nyáron tovább folytatódott a Bizottság új tervezetével.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?