Nincs megállás: tovább drágulhat a cukor

agrarszektor.hu
További drágulás is jöhet a hazai cukorpiacon, pedig a jelenlegi, kilogrammonként 350-360 forintos átlagár bő másfélszerese a tavalyinak - vélik a Világgazdaságnak megszólaló szakértők.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Hazai cukoripari szereplők szerint ez a folyamat nem véletlen, legfőbb okának az tekinthető, hogy az Európai Unió 2005-ös reformja nyomán Magyarország önellátása alaposan felborult, így a korábbi 401 ezer tonnás kvóta 105 ezerre csökkent. A lakosság kezdi elhinni, hogy elfogyhat a cukor a boltok polcairól, részben ez okozza az édesítőszer árának drasztikus emelkedését - véli az Agrárgazdasági Kutatóintézet szakértője.

Stummer Ildikó a Gazdasági Rádiónak azt mondta, alaptalanok a félelmek; a világpiaci cukortermelés rövidesen helyre állhat és az Európai Unió is lépéseket kíván tenni az feszültség oldása érdekében. Az édesítőszer magyarországi ára az utóbbi néhány hétben megduplázódott; a kilogrammonként ár több üzletben is megközelítette a 360 forintot. A kormány azonnali vizsgálatot rendelt el az okok kiderítésére.

Magyarország cukorfogyasztása éves szinten 300 ezer tonna körül alakul, így az ország EU-s importra szorul, jelenleg azonban az unió más országainak sincs exportálható feleslege - írja a Világgazdaság. Komoly zavarokat okoz, hogy az importcukor a közelmúltbeli világpiaci árak mellett a tervezettnél lényegesen kisebb mennyiségben érkezik az EU-ba - állítja a Magyar Cukor Zrt. Bráth Zoltán igazgatósági elnök által aláírt közleménye. Az a helyzet állt elő, hogy a kedvezményes importkvóták birtokosai a világpiacon többet kaptak a cukorért, mint ha az EU-ba szállították volna.

Johann Marihart, az Agrana vezérigazgatója szerint a magas áfakulcs és a "cukordeficit" tehető felelőssé a magyarországi árakért - közölte a vezető az osztrák APA hírügynökségnek adott interjújában. A világpiaci áremelkedés azért is érinti érzékenyebben Magyarországot, mert a hazai élelmiszer-kiskereskedelemben csak igen rövid távú cukorszállítási szerződéseket kötnek.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?