Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Alapszabályában foglaltaknak megfelelően folyamatosan alakulnak meg a települési agrárgazdasági bizottságok. Ezen bizottságok megalakulására azért van szükség, hogy egy-egy település gazdálkodói számára megfelelő fórumot tudjon biztosítani minden olyan szakmai kérdés megvitatására, amely első sorban a helyi érdekek megtárgyalását és szükség szerint képviseletét kell hogy előtérbe helyezze.
Több félreértés is megfogalmazódott a települési agrárgazdaságok megalakulásával, működésével, valamint jövőbeni feladataival összefüggésben. Elöljáróban le kell szögezni: a települési agrárgazdasági bizottságok automatikusan nem fogják kiváltani az új földforgalmi szabályozási rend keretei között felállítandó helyi földbizottságokat. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a jelenlegi elképzelések szerint csak azokban az esetekben venné majd át a helyi földbizottságok feladatait, amennyiben azok nem alakulnának meg, illetve nem működnének. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vezetése pedig már döntött arról, hogy hogy fel kíván állítani egy olyan szakértői stábot, amely az érintettek részére a termőföld forgalmazásával összefüggésben felmerülő kérdésekben szakmai segítséget nyújt. Ugyanilyen segítség nyújtására lesz alkalmas a közeljövőben felállítandó kamarai jogsegélyszolgálat is.
Az utóbbi időben egyre több kérelem érkezik a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarához, hogy az önkéntes tagság lehetőségével élve részt tudjanak venni a kamarai életben. Ez örömteli esemény, amely többek között azt mutatja, kezdik az érintettek megérteni, hogy a kamarai tagság milyen előnyökkel jár. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Országos Elnöksége viszont úgy döntött, amíg a települési agrárgazdasági bizottságok megalakulása nem fejeződik be, épp a választások tisztasága érdekében nem kíván dönteni az önkéntes tagfelvétel kérdésében.
Az agrárgazdasági bizottságok alakuló üléseit a helyben szokásos módon, illetve elektronikus úton közzétett meghívó útján is össze lehet hívni. Az Országos Elnökség úgy döntött, hogy az a kamarai tag, aki nem a lakóhelye, vagy székhelye szerinti települési agrárgazdasági bizottság munkájában kíván részt venni, megjelölhet egy másik agrárgazdasági bizottságot is feltéve, ha az érintett településen vállalkozási tevékenységet is folytat.
Ki kell hangsúlyozni, hogy a települési agrárgazdasági bizottságok munkájában valamennyi kamarai tag jogosult részt venni. Annak érdekében, hogy az adott településeken minél nagyobb legyen az alakuló üléseken a részvételi arány, az érintett tagoknak ajánlható, hogy továbbra is kísérjék, figyeljék a megalakulási hirdetményeket, és aktívan vegyenek részt ezeken a gyűléseken. A települési agrárgazdasági bizottságok munkája és tevékenysége nyilvános, ahol az érintettek első kézből informálódhatnak a kamara működéséről, terveiről és ahol elővezethetik elvárásaikat és igényeiket a NAK munkájával kapcsolatban.