Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Nem finanszírozza közvetlenül a nádudvari KITE Zrt.-t az OTP Bank Nyrt., amely a közelmúltban két cégén keresztül 46,96 százalékos tulajdont szerzett a legnagyobb hazai agrárintegrátori társaságban. Az OTP Bank - a Merkantil Bankkal együtt - a KITE-vel kapcsolatban álló mezőgazdasági vállalkozások finanszírozásában vesz részt, és elsősorban e tevékenységét kívánja bővíteni a jövőben. Ugyanakkor a KITE partnerei-szállítói számára is megnyugtatóan hathat, hogy az OTP Bank tényleges tulajdonhoz jutott a KITE-ben.
Az OTP Bank eddig sem nyújtott hiteleket a legnagyobb hazai agrárintegrátornak számító KITE Zrt. számára, és a közelmúltban bejelentett tulajdonszerzés sem jelenti azt, hogy az OTP részt venne a nádudvari cég közvetlen finanszírozásában - közölte az agrarszektor.hu-val Búvár Géza, a KITE vezérigazgatója. A KITE-t ma hat bank - az ING Bank, az MKB Bank, a Raiffeisen Bank, a CIB Bank, a Budapest Bank és a Commerzbank - finanszírozza, és a cég várhatóan a jövőben is velük működik együtt.
A vezérigazgató tájékoztatása szerint a KITE évente mintegy 50 milliárd forinttal finanszírozza partnereit. A cég az idén már az összeg 60 százalékára létesített finanszírozási megállapodásokat az általa integrált termelőkkel, és a keret fennmaradó részére is folytatja a szerződéskötéseket.
Mindenkit megnyugtathat a kisebbségi tulajdon
Bár az OTP Bank 46,96 százalékos KITE-n belüli részaránya kisebbségi tulajdonhányadnak számít, mostantól közvetlen finanszírozás nélkül is egyértelműsíti, hogy a pénzintézet ott áll a vállalat mögött - húzta alá Búvár Géza. A tiszta helyzet pedig nem csak a cég stabilitását növeli, hanem a KITE partnerei-szállítói számára is megnyugtatóan hathat - tette hozzá.
Az OTP Bank most összesen négy cégen keresztül, az Inga Kettő Kft.-n, az Összehangoló Kft.-n, a Stabilizáló Kft.-n és a Bank Center No. 1. Kft.-n keresztül szerzett tulajdont a KITE-ben. A tulajdonlás azonban ténylegesen két társaság, az Inga Kettő Kft. és a Bank Center No. 1. Kft. révén valósul meg, mivel ezek a tulajdonosai az Összehangoló Kft.-nek és a Stabilizáló Kft.-nek is. E két utóbbi cég egyébként korábban a KITE-menedzsment, illetve a KITE-dolgozók érdekeltségébe tartozott, tehát tulajdonosa volt a KITE Zrt.-nek, mielőtt a részvényeket Guba Sándor, a vállalat dél-dunántúli regionális igazgatója tavaly ősszel felvásárolta.
Guba Sándor - aki ma a KITE Zrt. elnöke - nem csak a Stabilizáló Kft.-t és az Összehangoló Kft.-t vette meg, hanem a mezőgazdasági üzemek tulajdonában álló KITE Kft.-t is, amely szintén tulajdonosa volt a KIZE Zrt.-nek. Emellett megvásárolta a "külső befektetők" tulajdonában lévő, fennmaradó részvényeket is, így tavaly csaknem száz százalékban a KITE Zrt. tulajdonosává vált. Az OTP mostani belépése tehát azt jelenti, hogy Guba Sándornak mintegy 52 százalékos tulajdonhányada marad, és egy százaléknál kisebbre tehető az a részvénymennyiség, amely sem az OTP-hez, sem Guba Sándorhoz nem tartozik.
A KITE partnereit finanszírozza több fronton az OTP
Az OTP a KITE-kapcsán elsősorban arra törekszik, hogy nagyobb szerepet vállaljon a céggel partneri kapcsolatban álló gazdálkodók finanszírozásában. Búvár Géza tájékoztatása szerint e partneri körben főként gépberuházásokról, kertészeti fejlesztésekről és állattartó telepi gépesítési korszerűsítésekről (ÁTK) van szó, amelyhez nagyrészt az OTP és a Merkantil Bank folyósítja a szükséges hiteleket.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramjának (NHP) első szakaszában például a KITE 5,5 milliárd forint hitelt közvetített partnerei felé. Az NHP kettes szakaszának első pillérében pedig az OTP csoport 10 milliárdos keretet hagyott jóvá ahhoz, hogy a KITE-s partnereket KITE-közvetítéssel finanszírozni lehessen.
Ezen kívül a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) várhatóan a közeljövőben dönt azokról a pályázatokról, amelyek az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) tavaly meghirdetett, 60 milliárd forintos fejlesztési pályázatára érkeztek be. Búvár Géza szerint e forrásokból a KITE partnerei várhatóan jelentős ÁTK-támogatásokhoz juthatnak, a beruházásokhoz szükséges további források zömét pedig az OTP nyújthatja.
Kétszázmilliárdos forgalom, négymilliárd nyereség
Mint ismert, az OTP Bank a múlt pénteken jelentette be, hogy 46,69 százalékos mértékű közvetett tulajdoni részesedést szerzett a KITE-ben. Az agrarszektor.hu keddi agrárkonferenciáján elhangzott, hogy a nádudvari vállalat tavaly 200 milliárd forint árbevételt ért el 4 milliárd forintos pozitív adózás előtti eredmény mellett.
A pénzintézet a KITE-részvények megszerzésével kapcsolatban azt közölte, hogy az OTP Bank 40 százalékos piaci részesedést kíván elérni az agrárfinanszírozásban. Ennek a célnak az elérése érdekében még az elmúlt évben stratégiai szövetséget kötött a KITE Zrt.-vel. Az OTP Bank az együttműködés első tapasztalatai és a dinamikusan változó agrárfinanszírozási környezet együttes hatására döntött úgy, hogy piaci céljai elérése érdekében szorosabbra fűzi a kapcsolatát az agrárcéggel, és leányvállalatain keresztül jelentős, 46,69 százalékos tulajdonrészt szerez. Az OTP Bank a KITE integrátori tevékenységének dinamikus fejlesztését tervezi mind a hazai, mind a nemzetközi piacokon - derült ki a pénzintézet állásfoglalásából.