Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az agrárvállalkozások 60 százaléka tervez beruházást a közeljövőben, csaknem 34 százalékuk már a következő hónapban banki hiteligényléssel számol - állapította meg az Erste Bank felmérése, amely a mezőgazdasági szereplők fejlesztési terveit térképezte fel. A 200 agrárcég megkérdezésével készült kutatásból kiderül: a szereplők 52 százaléka a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramjával is számol fejlesztési tervei megvalósításakor.
Utóbbi érdeklődésben szerepet játszhat az is, hogy a jegybank 2016-tól fokozatosan kivezeti a növekedési hitelprogramot - áll a pénzintézet közleményében. A hitelprogram csaknem két éve nyújt olcsó forrást a hazai gazdaság szereplőinek, a kezdeményezés során rossz hitelek kiváltására és fejlesztésekre, beruházásokra egyaránt rendelkezésre állt a bankoknál több százmilliárdnyi friss jegybanki tőke. A program várható kivezetése, az alacsony kamatkörnyezet és a magyar gazdaság legfrissebb makroadatai vélhetően együttesen járulnak hozzá ahhoz, hogy a fejlesztéseknél a cégek - így az agrárszereplők is - számolnak az NHP bevonásának lehetőségével is.
A felmérés adatai szerint azonban a beruházási kedv nem egyenletesen oszlik meg: míg például Tolna megyében minden válaszadó tervez valamilyen fejlesztést, az ebből a szempontból leggyengébbnek számító Heves megyében ennél jóval kedvezőtlenebb az arány. Régiós szinten a nyugati országrész a lelkesebb, az agrárvállalkozások beruházási kedve a Dunántúlon nagyobb. A nyugat-dunántúli és a közép-dunántúli régióban a megkérdezettek többsége válaszolt úgy, hogy rövid időn belül beruházásba kezd. Itt Győr-Moson-Sopron és Fejér megye a legélénkebb beruházási szereplő, előbbiben 77, utóbbiban 67 százalék tervez fejlesztést. A dél-dunántúli régió fejlesztési potenciálja egyenletesen erősnek számít, ám a keleti országrészben némileg lanyhább, bár az észak-alföldi régióban még így is erős közepesnek mondható a beruházási kedv.
Az Erste Bank jelentős szerepet kíván játszani az ágazat finanszírozásában - mondta a felmérés kapcsán Kálmán László, a pénzintézet kis- és középvállalati igazgatója. Az agrárium perspektivikus ágazat, ráadásul a mezőgazdaság finanszírozásában a kockázati költségek alacsonyabbak más ágazatokkal összehasonlítva, ezért az Erste Bank is jelentős energiát fektet agrárkompetencia-központjának fejlesztésére - tette hozzá a közlemény szerint az igazgató.