Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Syngenta a világ második legnagyobb ágazati szereplője (az első a Yara). 2017 óta a kínai Chemchina kötelékébe tartozik. 2019 első felében 7 százalékos forgalomcsökkenést könyvelhetett el, és ezzel 6,8 milliárd dollárra esett a bevétele. Az adózás előtti eredmény 15 százalékkal 1,5 milliárd dollárra zsugorodott, a nettó nyereséget (898 millió dollár) tekintve pedig bő 30 százalékos a visszaesés - sorolja a handelsblatt.com, majd rátér a minden ágazati szereplőt érintő idei nehézségekre.
Észak-Amerikában egyenesen 14 százalékos a Syngenta forgalomcsökkenése. Ebben benne van az, hogy az USA-ban áprilisig extrém hideg, majd extrém csapadékos időjárás uralkodott nagy áradásokkal, ami negatív történelmi csúcsokat hozott a tavaszi munkákban, így lényegesen kevesebb és kisebb értékű a növényvédelemben részesíthető állomány nagysága. Ez nemcsak a Syngenta eladásait nehezítette meg, hanem az összes többi világcég is megsínylette. A kínaivá vált svájci céget azonban a kereskedelmi feszültségek is sújtják, ami például az amerikai szója iránt csökkentte az ázsai keresletet. A Syngenta becslései szerint az Egyesült Államok növényvédőszer-piaca idén 1 milliárd dollárral zsugorodik.
- vélekedett a cég gazdasági igazgatója, Mark Patrick.
Emelkednek a gyártási költségek is - ez természetesen az egész iparágra igaz. Különösen a Kínában előállított molekulák esetében nagy a drágulás, miután az ottani kormányzat elkezdte komolyabban venni a környezetvédelmet. A BASF éppen pár napja csökkentette várható nyereségét, ezt azonban az USA piacára való költséges belépéssel magyarázta. A Bayer féléves eredményeit is izgatottan várja a piac. A vegyipari óriás az USA-ban zajló perek miatt 40 százalékot veszített értékéből, mióta megvásárolta a Monsantót. A legújabb fejlemények szerint azonban a fenyegető kétmilliárd dolláros kártérítési összeg végül maximum 250 millió dollárra mérséklődhet - ez a csütörtöki hír azonnal emelni kezdte a Bayer részvényeinek értékét.
A Bayert is érzékenyen érinti a gyenge észak-amerikai forgalom, ami az agrokemikáliák piacán immár 45 százalékos részsedést tesz ki a cég értékesítéseiből.
A gyenge vásárlóerő az árak kényszerű csökkentését hozza - hiszen az árukészletet a lejárati határidő előtt értékesíteni kell -, így máris érezhető a vetőmagok és vegyszerek árának mérséklődése és ezzel együtt a piaci verseny éleződése az ágazati szereplők között. A Syngenta azzal számol, hogy az alacsony árak egész évben, sőt, jövőre is megmaradnak.
Az időjárás ugyanis globálisan rosszul alakul idén: míg az USA-ban az áradások miatt nem lehetett vetni, addig Ausztráliát és Indonéziát az aszály sújtotta. Csak Latin-Amerikában és Kínában fejlődött az agrokemikáliák piaca. Az ágazat egészét tekintve a stagnálás a jellemző, azaz mintegy 100 millliárd értékben forgalmazhatnak idén agrokemikáliákat a szereplők a globális piacon. Ez mélységesen elkeseríti a legnagyobb vállalatokat, amelyek az utóbbi években óriási pénzeket invesztáltak más cégek és üzletágak felvásárlásába, abban bízva, hogy a piaci helyzet mindig csak jobb lehet.
Amikor az amerikai Dow egyesült a DuPont-nal, a Chemchina megvásárolta a Syngentát, a Bayer a Monsantót, miközben a BASF a Bayer egyes részeit, még éves szinten 3-4 százalékos piacbővülésre volt kilátás. A beruházási kiadások lefaragására nem sok esély mutatkozik a mostani egy helyben toporgás mellett. A Chemchina egyenesen azt pedzegette, már bánja, hogy 40 milliárd dollárt költött a Syngentára, igaz ezt később visszavonta. A svájci cég megvásárlása már csak azért is észszerű lépés volt, mert Kínában él a világ népességének egyötöde, miközben mezőgazdasági területekből csak 7 százalékban részesedik.