Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A 2023. márciusi rekordmagas export után 2023 áprilisában az EU agrár-élelmiszeripari külkereskedelme lelassult. Összességében az uniós export 2023 áprilisában a magasabb exportáraknak köszönhetően 17,8 milliárd euró maradt, míg az uniós import 13 milliárd eurót tett ki, ami 4,8 milliárd eurós többletet eredményezett az agrár-élelmiszeriparban.
Nőtt az EU exportja
2023 áprilisában az EU agrár-élelmiszeripari exportja ismét a 2022. áprilisi szintre esett vissza. Mindazonáltal 2022 azonos időszakához képest a január és április közötti kumulált export 2023-ban 10%-kal magasabb volt (+6,8 milliárd euró).
Ez a növekedés főként a magasabb exportárakkal magyarázható, ugyanakkor néhány termék exportvolumene is növekedett.
Emelkedett például a volumen a növényi olajok (+38%), az olajos magvak és fehérjenövények (+17%), a margarin és egyéb olajok és zsírok (+16%), valamint a gabonafélék (+7%) esetében. A legfontosabb értékváltozással rendelkező termékek közé tartoztak a gabonakészítmények és malomipari termékek, a gyümölcs-, diófélékből és zöldségekből készült készítmények, valamint a tejtermékek.
Az EU agrár-élelmiszeripari exportjának első három célországa 2023 januárja és áprilisa között továbbra is az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Kína volt.
Csökkenő behozatal
2023 áprilisában a legtöbb termék esetében a behozatal csökkenése volt megfigyelhető, ami az uniós agrár-élelmiszeripari behozatal csökkenését eredményezte. Jelentősen csökkent a behozatal Oroszországból (-413 millió EUR, -40%), de mérséklődött Argentínából (-258 millió EUR, -14%, főként fehérjenövények), Kínából (-212 millió EUR, -7%, főként nem élelmezési célú növények), a Fülöp-szigetekről (-209 millió EUR, -39%; főként margarin és egyéb olajok és zsírok) és Moldovából (-192 millió EUR, -43%). Másrészt a cukor és az izoglükóz behozatala jelentősen megnőtt, ami a cukor és az izoglükóz kereskedelmi mérlegét rontotta. Értékben továbbra is az olajos magvak és fehérjenövények, a gyümölcsök és diófélék, valamint a kávé, tea, kakaó és fűszerek voltak a legtöbbet importált áruk. A három legfontosabb import származási ország 2023 januárja és áprilisa között Brazília, az Egyesült Királyság és Ukrajna volt.