Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az Eurostat frissen közzétett mezőgazdasági árindexadatai azt mutatják, hogy 2023 második negyedévében jelentősen lelassult a mezőgazdasági termékek árának növekedése az EU-ban 2022 azonos negyedévéhez képest. Ezen kívül az agráriumban felhasznált termékek és a szolgáltatások átlagára is csökkent 2022 második negyedéve és 2023 második negyedéve között - ez az első csökkenés 2020 negyedik negyedéve óta. Mindebből tehát látszik, hogy az elmúlt idők erőteljes áremelkedései alábbhagytak, sőt.
2022 második negyedéve és 2023 második negyedéve között a mezőgazdasági termékek uniós átlagára (kibocsátás) összességében 2%-kal emelkedett. Ez lényegesen alacsonyabb növekedési ütemet jelentett az előző negyedévhez képest, amikor az átlagár mintegy 17%-kal emelkedett 2023 első negyedéve 2022 első negyedévéhez képest.
Kirobbantak az árak a citrusféléknél
A kibocsátási termékek fő csoportjai közül 2023 második negyedévében a legjelentősebb áremelkedés a citrusfélék (átlagosan +89%), az olívaolaj (+48%) és a burgonya (+38%) esetében volt tapasztalható. Ezek az áremelkedések nagyrészt az aszály által érintett mennyiségeket tükrözték. Az többi termék közül érdemes kiemelni a tojás (+31%) és a sertés (+28%) durva áremelkedését is. Ezzel szemben a gabonafélék ára csökkent (-31%), míg a baromfi (+4%) és a tej (-2%) ára stabilabb maradt. Ugyanakkor jó hírrel szolgálhat, hogy a műtrágyák és talajjavító szerek (-23%), az energia és kenőanyagok (-13%), valamint az állati takarmányok (-5%) esetében volt a legnagyobb mértékű árcsökkenés.
Nem minden EU-s ország lehet boldog
Nemzeti szinten az uniós országok többségében (27-ből 17) 2023 második negyedévében továbbra is áremelkedés volt tapasztalható a mezőgazdasági termékek esetében 2022 második negyedévéhez képest. A leggyorsabb áremelkedés Portugáliában (+22%), Görögországban (+21%) és Spanyolországban (+16%) volt tapasztalható, azokban az országokban, ahol aszályos időjárás volt jellemző. Ezzel szemben Litvániában (-26%) és Észtországban (-15%) volt a legnagyobb árcsökkenés. A beruházáshoz nem kapcsolódó ráfordítások tekintetében az átlagárak 2022 második negyedévéhez képest a legnagyobb mértékű növekedést Magyarországon és Romániában (egyaránt +6%), míg a legnagyobb mértékű csökkenést Litvániában és Hollandiában (egyaránt -16%) regisztrálták.