Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A tavalyi jelentős áremelkedés után az élelmiszerek 2023-ban is tovább drágultak az Európai Unióban. Az idei második és harmadik negyedév adatai ugyanakkor azt mutatják, hogy az egyes termékek árainál lelassult az emelkedés - olvasható az Eurostat oldalán. Mint írták, az idei év szeptemberében a tojás, a vaj és a burgonya ára az EU-ban magasabb volt, mint 2021 és 2022 januárjában, de nem olyan magas, mint néhány hónappal korábban. Ezzel szemben az olívaolaj ára 2021 eleje óta folyamatosan emelkedő tendenciát mutat, és a jelek szerint nem fog megállni a drágulás.
Az olívaolaj 2023 szeptemberében mintegy 75%-kal volt drágább, mint 2021 januárjában. 2022 januárjában az árak 11%-kal voltak magasabbak, mint az előző év azonos hónapjában, ugyanakkor az igazi meredek áremelkedés 2022 szeptembere és 2023 szeptembere között következett be. Ennek fő oka, hogy Spanyolország déli részét, amely a világ olívaolaj-termelésének mintegy 40%-át adja, már második éve pusztítja a szárazság, ami miatt az idei szezonban harmadával elmaradhat az olívaolaj-termelés a négyéves átlagtól. Ebből kifolyólag azonban a következő időszakban további áremelkedés várható az olívaolaj tekintetében.
A burgonya, a tojás és a vaj áremelkedése már mérséklődni látszik
Az Eurostat adatai szerint a vizsgált időszakban a burgonya ára is elképesztő mértékben emelkedett. Ez 2021 januárjától 2023 szeptemberéig 53%-kal emelkedett. A rekordot mégis a 2023-as év júniusa tartja, amikor 60%-os volt a drágulás. A burgonya áremelkedésében is fontos faktor a tavalyi történelmi aszály, ami jelentős terméskiesést okozott a főbb európai burgonyatermelő országokban.
Ami a tojás árát illeti, az 2023 szeptemberében 37%-kal volt magasabb, mint 2021 januárjában. Ennél az élelmiszernél az árak az idei év első két negyedévében stabilizálódtak, majd idén augusztusban és szeptemberben némi csökkenést lehetett látni. Hasonlóan alakult a vaj ára is, amely 2022 decemberében tetőzött, amikor 44%-kal volt magasabb a 2021. januári árszinthez képest, ezután viszont lassan csökkenni kezdett. Idén szeptemberben a vaj 27%-kal volt drágább, mint 2021 januárjában.