Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Ukrajna a világ egyik vezető élelmiszertermelője és -exportőre, és az agrárszektora hagyományosan nyereséges volt, bár a 2022-es évi eredményekről nincsenek adatok. Az orosz inváziót megelőzően Ukrajna exportjának nagy részét a Fekete-tenger mélyvízi kikötőin keresztül szállította, amelyek 2022 februárja óta teljesen vagy részben le vannak zárva - olvasható a Reuters oldalán. A korlátozott exportlehetőségek, amelyek most a Duna kis kikötőire és a Kelet-Európába vezető vasútra összpontosulnak, megsokszorozták a logisztikai komponenst, és ennek következtében csökkentették a kereskedők által a gazdáknak kínált árat.
A kikötők bezárása az importált üzemanyag, vetőmag, műtrágya és a mezőgazdasági gépekhez szükséges pótalkatrészek árának erőteljes emelkedéséhez is vezetett. Az Agrártanács, Ukrajna legnagyobb agrárgazdasági csoportja szerint a búza termelési költsége 2023-ban körülbelül 146 dollár lesz tonnánként, az átlagos eladási ár pedig 102 dollár. A gazdák 149 dollárt költenek a kukoricatermesztésre, és 94 dollárért tudják eladni.
A Tanács szerint 2023-ban még a napraforgó- és repcetermesztés is veszteséges lesz, és csak a szójabab hozhat némi nyereséget a gazdáknak. A termelők az elmondások szerint a nagy veszteségek miatt máris csökkentették a 2024-es vetésterületeket. Egy 10 ezer hektáros gazdasági vállalkozás igazgatója például arról számolt be, hogy eredetileg 2 ezer hektáron terveztek őszi búzát vetni, de végül csak 1 ezer hektárt vetettek be. Egy másik szakember is kiemelte, hogy az ukrán gazdák elsősorban az anyagi lehetőségeik alapján határozzák meg a vethető területet.
A gazdaszövetségek nem voltak hajlandóak előrejelzést adni a 2024-es búzatermés vetésterületéről, míg az ukrán mezőgazdasági minisztérium továbbra is 4,4 millió hektár körüli területen tartja az őszi búza vetésére vonatkozó előrejelzését.
Nemcsak a pénzügyi nehézségek, hanem a kedvezőtlen időjárás is jelentősen csökkentheti az őszi vetésterületet. Ukrajna hagyományosan őszi búzát, árpát és repcét termeszt. Az állami időjárás-előrejelzők a héten közölték, hogy a legtöbb ukrán régióban a hosszan tartó csapadékhiány kedvezőtlen feltételeket teremtett mind a folyamatban lévő téli vetések, mind a már elvetett növények számára.
Elmondásuk szerint a talajnedvesség szempontjából a legrosszabb a helyzet az Odesai, Herszon, Mikolajiv, Kirovohrad, Vinnyica, Cserkaszij, Harkiv régiókban, ahol a talaj felső rétegei akár 20 cm vastagságban is teljesen szárazak voltak. A mezőgazdasági termelők 2023. október 16-ig 3,02 millió hektáron vetettek őszi búzát, szemben az egy évvel ezelőtti 2,5 millió hektárral - derült ki a mezőgazdasági minisztérium adataiból.