Magyarország egyik legnagyobb kukoricafeldolgozó vállalata, a Hungrana Kft. kiemelt figyelemmel követi a hazai kukoricatermelés alakulását, hiszen 2024-ben a betakarított kukorica mennyisége alig haladta meg az 5 millió tonnát, ráadásul a termés minősége is vegyes képet mutatott, az aflatoxin-szennyezettség miatt mindössze a fele volt feldolgozásra vagy állati takarmányozásra alkalmas.
A 2025-ös kukoricavetés kilátásai
2024-ben a kukorica vetésterülete Magyarországon mintegy 874 ezer hektár volt, ami az előző évekhez képest csökkenő tendenciát mutat. A 2025-ös vetési tervek még nem véglegesek, de várhatóan az időjárási kilátások, az agrárpolitikai intézkedések és a piaci kereslet alakulása befolyásolja majd a gazdálkodók döntéseit.
„Jól látható, hogy ha egy év aszályos, vagy a kukoricatermés gyengébben alakul, a gazdák más növények termesztése felé fordulhatnak, így a kukorica vetésterülete csökkenhet. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy Magyarországon három nagy feldolgozóüzem működik, amelyek stabil keresletet biztosítanak a megtermelt kukorica számára. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy a hazai gazdák egy stabil és fenntartható termelési szintet érjenek el a következő években, így biztosítva a feldolgozóipar számára a megfelelő mennyiségű és minőségű alapanyagot, ami végsősoron a terményeik stabil felvásárlási árát is jelenti, ellentétben más növénykultúrákkal, amik jobban ki vannak téve a nemzetközi ármozgásoknak” – mondta Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója.

Öntözés és a termőföld vízmegtartó képességének javítása
Magyarországon az öntözött mezőgazdasági területek aránya jóval alacsonyabb, mint az Európai Unió déli tagállamaiban. Jelenleg a hazai mezőgazdasági területek mindössze 5%-a (258 ezer hektár) öntözhető, amelyből 2023-ban 154 ezer hektárt öntöztek ténylegesen – ez ugyan növekedés a 2022-es 111 ezer hektárhoz képest, de a teljes mezőgazdasági terület alig több mint 2%-át jelenti. Az Alföld különösen érintett a klímaváltozás és az aszály hatásaiban, ezért a vízvisszatartásnak kiemelt szerepe van a termésbiztonság növelésében.
„A fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok elengedhetetlenek a termőföld vízháztartásának javításához és a klímaváltozás hatásainak mérsékléséhez. Ilyenek például a talajkímélő művelési technológiák, a szerves anyagok visszajuttatása, a folyamatos növénytakaró fenntartása, az öntözési rendszerek fejlesztése, valamint a víztározók és vízvisszatartó rendszerek létrehozása. Be kell látnunk, hogy a régi gyakorlatokat magunk mögött hagyva, innovatív megoldások és új technológiák alkalmazásával tudunk versenyképesen gazdálkodni a jövőben” – emelte ki a szakember.
A jövő kihívásai és lehetőségei
A magyar mezőgazdaság jövője szempontjából kulcsfontosságú az alkalmazkodás a klímaváltozáshoz, az öntözési infrastruktúra fejlesztése és a fenntartható gazdálkodási módszerek elterjesztése. A Hungrana Kft. továbbra is elkötelezett a hazai termelők támogatása és az innovatív, fenntartható megoldások alkalmazása mellett, hogy a magyarországi kukoricafeldolgozás hosszú távon is biztosított maradjon, és az továbbra is az egyik legnagyobb profittal termelhető növény maradjon.
(x)