Csak lufi volt, hogy olcsóbb lesz a tej a boltokban

agrarszektor.hu
Csak a friss folyadéktejek áfáját kívánja a jelenlegi 18 százalékról 5 százalékra csökkenteni 2017-től a kormány - ez derül ki a parlamenthez benyújtott adótörvény-módosításból a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) szerint. Az adómérséklés nem terjedne ki például a hazai folyadéktej-forgalom zömét adó fogyasztói UHT tejekre, amelyek leginkább felelősek az árletörő hatású importért és az áfacsalásokért.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Megdöbbenéssel tapasztalta a MOSZ, hogy a kormány kilátásba helyezett tejpiaci áfacsökkentése nem terjed ki a tartós - így az UHT-típusú - tejekre - áll az érdekképviselet közleményében. A parlamenthez benyújtott adótörvény-módosítás ugyanis a szervezet szerint azt tartalmazza, hogy csak a friss folyadéktejek áfája csökkenne a jelenlegi 18 százalékról 5 százalékra.

Itt divat az áfacsalás

A tejágazati áfacsalások ugyanakkor leginkább az importból származó UHT-tejeknél érhetők tetten, és ez "kormányzati tisztviselők szájából is elhangzott" - fogalmaz a közlemény. Az, hogy a tartós tejek továbbra is magas adókulcsban maradnak, a MOSZ szerint szinte meghívásként értelmezhető a további áfacsalásokra.

Egész Európában, így Magyarországon is tejtúltermelés van, és a többlettejet tejpor, vaj, vagy tartós (UHT) tej formájában lehet raktározni. A termelőktől a feldolgozók naponta veszik át a frissen fejt tejet, amely hosszú távon nem tárolható. Magyarországon ugyanakkor a porítókapacitás elégtelen, így a piaci szereplők a többlettej zömét tartóstej formájában tárolják.

Nagy lehet az árkülönbség

A parlamenthez beterjesztett új áfaszabályok szerint a friss és a tartós tej között olyan fogyasztói árkülönbség alakulhat ki, amely érdektelenné teheti a hazai gyártókat a tartós tej előállításában. Ez együtt járhat azzal, hogy a tejtermelők többlettejét a feldolgozók nem, vagy irreálisan alacsony áron veszik majd át. Ez pedig a tejtermelés további szűkülését, illetve a felvásárlási árak újabb csökkenését eredményezheti - hangsúlyozza a MOSZ.

Az érdekképviselet számításai szerint az adótörvény-módosításban szereplő áfacsökkentés a tejek és tejtermékek mindössze 25-30 százalékát érinti, ezért nem lehet hatékony az áfacsalások ellen. Ha a tartós tejek áfáját nem mérséklik 5 százalékra, a felvásárlási árcsökkenés és a termelői pozícióromlás mellett az állatállomány szűkülésére is számítani lehet - állítja a gazdálkodói szervezet.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?