Nincs megállás: tovább drágulhatnak a tejtermékek a magyar boltokban

Nincs megállás: tovább drágulhatnak a tejtermékek a magyar boltokban

agrarszektor.hu
Továbbra sem tartoznak a tejtermékek az olcsóbb élelmiszerek közé, sőt, az elmúlt időben tovább drágultak. Mint kiderült, idén szeptemberben az előző hónaphoz képest az 1,5 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tej (+9 százalék), a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos friss és UHT-tej, a trappista sajt (egyaránt +7 százalék), az adagolt vaj (+6 százalék), a gyümölcsös joghurt és a tejföl (egyaránt +5 százalék) feldolgozói értékesítési ára nőtt. Ráadásul a pandémia, az árstopok időszaka és a rekordszintű infláció együttesen formálták át a tejfogyasztási szokásokat. 

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 173,21 forint/kilogramm volt idén szeptemberében. Az átlagára 4 százalékkal emelkedett 2024 szeptemberében a 2024. augusztusihoz képest, és 13 százalékkal meghaladta az előző év azonos hónapjának átlagárát. A nyerstej felvásárlása 2024 szeptemberében az előző havi mennyiségtől 4 százalékkal maradt el, míg a 2023. szeptemberit 5 százalékkal haladta meg. A nyerstej kiviteli ára 212,85 forint/kilogramm volt 2024 szeptemberében, az előző havihoz képest 7 százalékkal, az előző év azonos hónapjához viszonyítva viszont már 30 százalékkal nőtt. A kiviteli ár 23 százalékkal volt magasabb a termelői átlagárnál

- írja az AKI új kiadványában. 

EZ IS ÉRDEKELHET

Az AKI PÁIR adatai szerint a nyerstej kiszállítása 7 százalékkal csökkent 2024 szeptemberében az előző év azonos hónapjához viszonyítva. 2024 szeptemberében az előző hónaphoz képest az 1,5 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tej (+9 százalék), a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos friss és UHT-tej, a trappista sajt (egyaránt +7 százalék), az adagolt vaj (+6 százalék), a gyümölcsös joghurt és a tejföl (egyaránt +5 százalék) feldolgozói értékesítési ára nőtt. A KSH adatai alapján

  • a pasztőrözött 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos ESL-tej (+13 százalék),
  • a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tej (+9 százalék),
  • a 20 százalék zsírtartalmú tejföl (+7 százalék),
  • az adagolt vaj (+6 százalék),
  • az 1,5 százalék zsírtartalmú pasztőrözött ESL-tej (+5 százalék),
  • a trappista sajt (+3 százalék),
  • a gyümölcsös joghurt (+2 százalék)
  • és a 12 százalék zsírtartalmú tejföl (+1 százalék) fogyasztói ára emelkedett ugyanebben az összehasonlításban.

Szeptemberben lapunk is beszámolt arról, hogy augusztusban kimozdult a nyers tej hazai felvásárlási ára a január óta beállt 164-166 forintos sávból. A hazai felvásárlók augusztusban a júliusinál 1,5 százalékkal többet, 166,73 forintot fizettek egy kilogramm nyers tejért, ami 10 százalékkal magasabb az előző év hasonló időszakára jellemző felvásárlási árnál. Ez az ár a zsírtartalom és a fehérjetartalom egyaránt 0,04 százalékpontos javulása és az alapár 1 százalékos növekedése következtében alakult ki.

EZ IS ÉRDEKELHET

A kiviteli ár azonban további 11 százalékot nőtt, és elérte a 198,82 forintot kilogrammonként - ez 19 százalékkal magasabb a belföldi felvásárlási árnál és a korábbi kiviteli árat 27 százalékkal haladja meg. A kivitel és a felvásárlás is nőtt augusztusban az előző évihez 6, illetve 5 százalékkal. Ebből kifolyólag elmondható, hogy az első nyolchavi felvásárlási ár 3, az export pedig 9 százalékkal volt magasabb a tavalyi év azonos időszakához képest. A Magyarországon megtermelt nyers tej 11,2 százaléka került exportra ebben az időszakban.

Változtak a fogyasztói szokások itthon 

A pandémia, az árstopok időszaka és a rekordszintű infláció együttesen formálták át a tejfogyasztási szokásokat. Bár az árstopot 2023 augusztusában megszüntették, az UHT-tejek ára csak egy évvel később kezdett emelkedni. Ez összefügghet a bevezetett kötelező akciózással és a megváltozott fogyasztói preferenciákkal. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója, Harcz Zoltán a lapnak elmondta: az összes fogyasztói folyadéktej termelése egy szűk sávban, 510-540 ezer tonna között ingadozott az elmúlt 5 évben idehaza. Egyértelmű csökkenő vagy növekvő tendencia sem látszik - számoltunk be korábban a Pénzcentrum cikke alapján.

Az árstop hatására a 2,8%-os zsírtartalmú UHT tejek aránya megnőtt a fogyasztói folyadéktejeken belül mért más kategóriák terhére. 2023-ra a hatósági áras tej forgalma több mint kétszerese lett a 2021. évi eladott mennyiségeknek. A szakértő szerint az átmeneti piaci beavatkozások után várhatóan visszaállnak majd a normál fogyasztói szokások és arányok. Emellett rámutatott arra is, hogy az elmúlt években kimagasló forgalmi növekedés volt tapasztalható a laktózmentes tejeknél, bár ennek elterjedését némileg gátolja a magasabb, 18%-os ÁFA-kulcs.

EZ IS ÉRDEKELHET

Milyen árak vannak a boltokban? 

A boltokba betérve az alábbi árakkal találkozhatunk egyes tejtermékek esetében:

  • a Tescoban a trappista kilója 2690 és 3550 forint között érhető el,
  • az Auchanban 2790 és 3000 forint körül mozognak az árak,
  • míg a Kifli.hu-n 4150 forint márkától függően. 

A 2,8%-os literes tej 

  • a Tescoban 350 és 580 forint között van,
  • az Auchanban 330 és 590 forint között,
  • a Kifli.hu-n pedig 500 és 590 forint között. 

A 20%-os tejföl márkától és kiszereléstől függően 

  • a Tescoban 500 és 2100 forint, 
  • az Auchanban 765 és 2100 forint között mozog,
  • a Kifli.hu-n 450 és 1800 forint közötti áron juthatunk hozzá.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?