Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A három legfőbb állatfaj tekintetében (baromfi, marha, sertés) külkereskedelmünk idén az elmúlt 5 év (2015 és 2019 között) első öt havi átlagához képest 2,8 %-kal teljesített jobban. Ezen termékcsoportok importjában, ugyanezen időszakra vonatkozóan a sertésnél 18 %-os növekedést látunk az 5 éves átlaghoz képest, 2019. májushoz képest pedig 50 %-ot emelkedett a behozott mennyiség.
A szarvasmarha kiviteli ára a tavalyi szinten maradt, a sertésárak némi csökkenést mutatnak (ne felejtsük el, hogy a tavalyi árak kiemelkedően magasak voltak), a baromfi árak szintén a szezonnak megfelelően alakultak, az import árazásban is előbbi trendek érvényesültek.
Az elsődleges feldolgozáson átesett állati termékek (hús, máj stb.) külkereskedelmében nem meglepetés, hogy a baromfifélékből gyártott termékek kiviteli értéke- és mennyisége csökkent, ám májusban némi optimizmusra okot adó növekedést látunk. A behozatal számszaki adataiban is látszik az, melyet az AgrárTrend Indexünk eredményeiben már bemutattunk a baromfi termékek import trendjeiben.
A legnagyobb, számunka is meglepő értékeket a sertéshúsok behozatalában látjuk. Az elmúlt öt évben soha nem mérhettünk ennyire alacsony import mennyiséget. Az árak e tekintetben is csökkenő trendet mutatnak éven belül, azonban ismét csak visszautalnánk arra, hogy kifejezetten magas volt az év eleji bázis. Sertéshús mennyiségi exportunk viszont az öt éves átlaghoz képest 17 %-os növekedést mutat, kiviteli árakban ugyanaz a tendencia rajzolódik ki, mint az import esetében.
Előbbieket összegezve tehát a mostani adatokban a leginkább meglepő adatokat a sertés külkereskedelem mutatja. Míg az élősertés export növekedése mérsékelt, a behozatalban (évben belül csökkenő árak mellett) jelentős emelkedést látunk.
A darabolt sertéshúsból pedig 2020. májusában olyan alacsony behozatali mennyiségi értékeket mértünk, mint az elmúlt 5 év egy hónapjában sosem. Mélyebbre ásva az adatokban azt látjuk, hogy a legnagyobb növekedést a hízósertés behozatal mutatja:
Mit látunk tehát? Nagyobb mértékben nő az élősertés behozatal, mint a kivitel. Ezen belül is az 50 kg-nál nagyobb egyedi súlyú (feltételezhetően hízósertés), tehát nem feltétlen a malacokat importáljuk. Emellett a sertéshús import az elmúlt 5 év legalacsonyabb mennyiségét mutatja, az exportunk pedig növekvő tendenciát mutat. Előbbiekből tehát az a tendencia kezd kirajzolódni, hogy a hazai sertésvágások érdemleges felfutása következhet, azaz végre feltöltésre kerülnek az elmúlt években felépült vágókapacitások, ami kifejezetten jótékony hatással lehet az ágazat teljesítményére!
Írta: Héjja Csaba, Takarékbank Agrárcentrum