Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Számok szintjén, a július 30-i kínai újság beszámolókból már látszik, hogy közel 100 ember meghalt és közben 1 millió hektár mezőgazdasági terület is érintett legalább 10%-os várható terméskieséssel. Sajnos az állatok sem úszták meg, közel 250 ezer sertés, 6,4 millió csirke és 45 ezer juh esett a víznek áldozatul, így az állatartókat ért kár már közelíti a 350 millió USD-t (ami több mint 100 milliárd Ft 300 HUF/USD árfolyamon számolva). Az érintett kis gazdaságok száma is meghaladja a 15 ezret és sokuknak külső támogatás nélkül nehéz lesz talpra állni a jelentős veszteségek után.
A nagy számokat kontextusba helyezve, bár Henan adja a kínai sertés kibocsátás 10%-át, de a 2021-es kínai sertés állományi számból kiindulva, azt arányosítva, a tartományban lévő közel 40 millió sertésnek csak a 0,6%-a pusztult el az árvízben, ezért közvetlenül nem veszélyezteti az élelmiszer ellátásukat és nem vezet magasabb sertés árakhoz. Közvetetten viszont nehéz számszerűsíteni a hatásokat, mert nyilvánvaló, hogy az árvíz utáni környezet kedvez az afrikai sertéspestis újbóli terjedésének is, ezért a hatóságok mindent megtesznek az elhullott állatok gyors begyűjtése és ártalmatlanítása/megsemmisítése érdekében. A kínai mezőgazdaság vonatkozásában a kukorica 2021 őszi aratása után derül majd ki igazán, hogy mekkora az összesített kár (150 ezer hektáron szinten már biztos hogy megsemmisült a termés), amelyet az özönvíz szerű esőzés okozott, feltéve hogy újabb csapások nem érik a helyi termelőket.
A Kínát érintő extrém időjárási sajnos nem ért véget 2021-ben az előbb említett áradásokkal, ugyanis Shanghai térségében ért partot július végén az egyik legnagyobb trópusi vihar, az In-Fa, amely a partmenti városokban 100 km/h feletti széllel jelentős csapadékot hozott, de remélhetőleg a szárazföldön, Henan tartomány felé közelítve tovább lassul és csökken a csapadék mennyisége is.
A világ ellátási láncaiban Kína nem csak a mezőgazdasági termékek keresleti oldalán jelentős szereplő, hanem legnagyobb gyártó országként, többek közt az iPhone telefonokat összeszerelő Foxconn kínai gyárait is érinthették az extrém időjárás okozta események, korlátozások.
Összességében tehát a kínai időjárás tovább növeli a mezőgazdasági áruk globális piacának 2021-es kereslet oldali bizonytalanságát, miközben az Egyesült Államokban továbbra is inkább aszályos az időjárás, amely egyre jobban érinti a kukorica övezetet is, ezért érdemes figyelni az augusztus 12-én megjelenő Crop Production jelentést, amelyből kiderülhet, lesz-e érdemi terméskiesés az amerikai kukoricánál.
Írta: Antal Áron, Takarékbank Agrárcentrum