Súlyos vírussal fertőzött vadmadarakat találtak több megyében Magyarországon

Súlyos vírussal fertőzött vadmadarakat találtak több megyében Magyarországon

agrarszektor.hu
Magas patogenitású madárinfluenza vírust mutatott ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma elhullott vadmadarakból Csongrád-Csanád és Somogy megyében. A vizsgálatok során igazolt két altípus hasonló a 2020 ősze óta Európa-szerte előforduló vírustörzsekhez. A vonuló vadmadarak miatt a betegség továbbra is fokozott veszélyt jelent a baromfiállományokra. A Nébih ezúton is felhívja minden állattartó figyelmét a zártan tartás és a járványvédelmi intézkedések betartásának fontosságára.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Csongrád-Csanád megyében két elhullott bütykös hattyúból, Somogy megyében pedig egy elhullottan talált rétisasból mutatta ki a Nébih laboratóriuma a magas patogenitású madárinfluenza vírust - írja a Nébih. A bütykös hattyúkból kimutatott H5N8 altípus már 2020-ban és 2021-ben is megjelent hazánkban. A rétisasnál igazolt H5N5 altípus eddig még nem fordult elő Magyarországon, Európában azonban már több országban is okozott megbetegedést, például Romániában, Szlovákiában és Svédországban.

A hazai baromfiállományban 2021. február 3-a óta nem fordult elő újabb megbetegedés. A madárinfluenza-mentes státuszt az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) vonatkozó előírásai szerint legkorábban 2021. május 23-án nyerheti vissza Magyarország, ennek időpontját a vadmadár esetek nem befolyásolják. Ugyanakkor továbbra is kiemelt kockázatot jelent, hogy a vándorló vadmadarak vonulási útvonalai hazánkat is érintik. Épp ezért a baromfiállományok védelme érdekében elengedhetetlen a zártan tartás, valamint a járványvédelmi előírások szigorú betartása. Az állatokat többek között a vadon élő madaraktól védett, teljesen fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és az almot szintén zárt, fedett helyen kell tartani és a tárolás során biztosítani kell, hogy ahhoz idegen fajú állat ne férjen hozzá.

Címlapkép forrása: MTI/Czeglédi Zsolt

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?