Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Tavaly Európában közel 5, a világban pedig 0,4 százalékkal csökkent a takarmánygyártás. Egy évek óta pozitív trend változott meg a világ takarmánykibocsátásában, mely többek között a fogyasztói szokások átalakulásával magyarázható - mondta Tóth Péter, a Vitafort Zrt. kereskedelmi koordinátora. 2022-ben 1,266 millió tonna volt az összes termelt mennyiség, ami 2021-hez képest 5,4 millió tonnás csökkenést mutat. A 0,4 százalékos kiesést Európa (-4,7%) volumencsökkenése okozta. Az öreg kontinens 2022-ben 12,9 millió tonnával kevesebb takarmánnyal járult hozzá a teljes kibocsátáshoz, mint egy évvel korábban, emellett Ázsia (-0,5%) és Afrika (-3,9%) termelése is csökkent. A Covid-járvány, az orosz-ukrán háború és a tavalyi gyenge terméseredmények hatására csökkent az állatállomány és így a vásárolt takarmányok mennyisége is - írja a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ).
A húsmarha- és sertéstakarmány gyártása csökkent a legjobban. Világviszonylatban a brojler, a tojótyúk, az akvakultúra és a petfood szektorok több, míg a sertés, a tejelő tehén és a húsmarha ágazatok kevesebb takarmányt használtak fel, mint a korábbi évben. Mindeközben Európában az aquakultúra és a petfood kivételével mindenhol mérséklődés tapasztalható. A húsmarha- és sertéstakarmány gyártása drasztikusan csökkent a kontinensen: 10,1 és 8,3%-kal. A világ sertéstakarmány-felhasználásának erős csökkenését egyértelműen az európai visszaesés okozta, melyhez jelentősen hozzájárult a megállíthatatlannak tűnő sertéspestisjárvány.
Az európai sertésállomány-csökkenés hazánkban is tapasztalható volt. 2022-ben 6%-kal, 2023 közepén pedig további 5,7%-kal volt kevesebb sertés, mint egy évvel korábban. A sertésátvételi árak hatalmas pályát írtak le 2022 év eleje óta: indultak a 400 Ft/kg körüli árról és másfél év alatt 770-780 Ft/kg szintre emelkedtek. Az elmúlt hetekben, ahogyan az várható volt a takarmányárak jelentős csökkenése miatt, a felvásárlási árak is csökkenni kezdtek. Nagy kérdés, hol áll meg ez a tendencia. A szarvasmarha-állomány is csökken, ezen belül is elsősorban a tejtermelő tehenek létszáma, de a húsmarhaállomány évek óta tartó növekedése már a múlté és az elmúlt évben ebben az ágazatban is enyhe létszámcsökkenés tapasztalható. A madárinfluenza miatt 2022-ben jelentős mennyiségű baromfiállományt kellett felszámolni, de ennél az ágazatnál viszonylag gyors a regeneráció, és a létszám visszaállt a 2021-es szintre.
Árpából, búzából és napraforgóból az elmúlt 6 év legmagasabb mennyiségét takaríthattuk be, és a kukorica is várhatóan eléri a gyenge átlagosnak mondható 6 millió tonnát. A termésátlagok 2022-ben minden kultúra esetében rekord alacsonyak voltak. Az idei időjárás különösen kedvezett a repcének (3.131 kg/ha) és a szójának (3.037 kg/ha), az őszi árpának (5.510 kg/ha), az őszi búzának (5.609 kg/ha), a napraforgónak (2.979 kg/ha) és a kukoricának (7.926 kg/ha) pedig egy erős közepes átlagot hozott (2023. október 25-i adatok szerint). A hazai össztermés az átmenő készletekkel együtt meghaladja a hazai tárolókapacitásainkat, ahol mindemellett az a beragadt toxinos kukorica is megtalálható, amire egyelőre nincs megoldás.
Forrás: Magyar Állattenyésztők Szövetsége