2024. november 21. csütörtök Olivér
Rengeteg fertőzött állatot találtak itthon: parazita van az állományokban

Rengeteg fertőzött állatot találtak itthon: parazita van az állományokban

agrarszektor.hu
Már rendelkezésre állnak a juhtartók által beküldött, belső élősködőkre vonatkozó első két vizsgálat eredményei. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az állományok nagy része kokcidiózissal fertőzött, ám a minták legnagyobb része negatív volt mételyek tekintetében.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A minták nem egyenletesen kerültek beküldésre a vizsgálat elvégzésére jelentkező laboratóriumokba. Ezt lehet természetesnek tekinteni, hiszen a laborok ismertsége, az ügyfelekkel való kommunikációja, a mintagyűjtő járatok rugalmassága, a juhtartó gazdákhoz és a beküldő állatorvosokhoz való közelsége/messzesége a preferenciák felállításához vezetett - írja a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ).

Az állományok nagy része kokcidiózissal fertőzött. Fontos viszont aláhúzni, hogy a minták felnőtt állatokból származnak, és az ezekből megállapított kokcidiózis nem okoz klinikai tüneteket, emiatt a felnőtt egyedek esetében nem szükséges ellene semmilyen kezelést végezni. Az állományszinten kimutatott parazita viszont jelzésértékű, és arra kell ösztönöznie a gazdákat, hogy kokcidiózis elleni megelőző intézkedéseket foganatosítson az ellési időszakban, megvédve ezzel az újszülött bárányokat.

A minták legnagyobb része negatív volt mételyek tekintetében. Ezt nagy valószínűséggel a hangyák, a csigák életmódjával és az igen száraz időjárással lehet összefüggésbe hozni. Szintén az időjárási viszonyok és a csigák, illetve az atkák jelenlétével/hiányával magyarázható az is, hogy a minták legnagyobb része negatív volt tüdőférgesség tekintetében és galandféreg-fertőzöttség tekintetében is.

A kezeléseket tekintve nem lehet elégszer ismételni a következőket:

  • A kezelést mindig egy adott állományra, a vizsgálati eredmények alapján, az állatorvossal konzultálva, a juhok kondíciója, egészségi állapota, termelési fázisának alapján kell elvégezni.
  • Mindig a lehető legkorrektebb súlymérést/becslést kell elvégezni, a választott gyógyszer használati utasítása szerinti adaggal kell kezelni úgy, hogy inkább a nagyobb egyedekhez állítjuk be az éppen használt adagolót.

Forrás: Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?