Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A római székhelyű Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet (FAO) a világ halászatának helyzetéről szóló legutóbbi kétéves jelentésében azt írta, hogy a globális halászati és akvakultúra-termelés 2022-ben elérte a 223,2 millió tonnás rekordot. Az akvakultúra, más néven aquafarming a vízi szervezetek, például halak, rákfélék, puhatestűek, valamint vízi növények és algák termesztése ellenőrzött környezetben.
A FAO szerint az akvakultúra-termelés 2022-ben elérte a soha nem látott 130,9 millió tonnát, amelyből 94,4 millió tonna víziállat volt, ami a teljes víziállat-termelés 51%-a.
"Ezek a számok azt mutatják, hogy az akvakultúrában rejlő potenciál a növekvő világnépesség táplálására szolgál" - mondta a FAO főigazgató-helyettese, Manuel Barange újságíróknak. Hozzátette:
Az elmúlt öt évtizedben ez volt a leggyorsabban növekvő élelmiszertermelési rendszer a világon.
Azonban mindössze 10 ország - Kína, Indonézia, India, Vietnam, Banglades, a Fülöp-szigetek, Dél-Korea, Norvégia, Egyiptom és Chile - adja az akvakultúra-termelés közel 90%-át, és a FAO szerint fontos, hogy máshol is fejlesszék az ágazatot, különösen Afrikában, amely jelenleg nettó halimportőr.
Fenntarthatósági aggályok
A kritikusok szerint az akvakultúra károsíthatja a környezetet, valamint betegségeket és invazív fajokat juttathat a természetbe, de a FAO szerint ez megfelelő szabályozással és ellenőrzéssel elkerülhető.
A pénteki jelentés szerint a víziállat-élelmiszerek - amelyek világszerte milliók számára kulcsfontosságú fehérjeforrást jelentenek - egy főre jutó éves globális fogyasztása 2022-ben 20,7 kg volt, szemben az 1961-es 9,1 kg-mal, és az elkövetkező években tovább fog emelkedni. A fogott halászatból származó fogás az 1980-as évek vége óta stabil maradt, és 2022-ben 92,3 millió tonnát tesz ki.
A legfrissebb adatok szerint azonban a világ tengeri halászatában a halállományok 37,7%-át 2021-ben túlhalászottnak minősítették - ez folyamatos, növekvő tendencia 1974 óta, amikor ez az arány mindössze 10% volt - közölte a FAO.
"A fenntarthatóság kérdése nagy aggodalomra ad okot számunkra" - mondta Barange a FAO-tól, hozzátéve azonban, hogy sok nagyobb kereskedelmi halászatot jól kezelnek, beleértve a tonhalállományokat, amelyek mostanra megközelítik a fenntarthatóság 90%-os szintjét. "Ez figyelemre méltó javulás az elmúlt évtizedben" - mondta. Barange elmondta, hogy az ember által fogyasztott 10 legfontosabb tengeri faj 80%-át fenntartható módon hasznosítják.