Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A rákosi vipera teljes genomjának feltérképezése máris számos érdekes tényt tárt fel. Kiderült például, hogy az Európában élő síkvidéki és hegyvidéki parlagi viperák genomja jelentősen eltér; a rákosi viperát is magába foglaló síkvidéki csoport körülbelül 3,5 millió éve alakult ki, míg a rákosi vipera mintegy 2 millió éve vált el legközelebbi rokonától. A részletes vizsgálatok azt is megmutatták, hogy a rákosi vipera őse keveredett a másik hazai faj, a keresztes vipera ősével - írja az MME.
A referencia genom és a gének helyzetének ismerete lehetővé teszi, hogy pontosabb képet kapjunk a fajok kialakulásáról, valamint a populációk közötti génáramlás tér- és időbeli mintázatairól, ami a természetvédelmi döntéshozatalt segítheti. A genom elemzése választ adhat olyan kérdésekre is, mint egy faj ellenálló képessége betegségekkel vagy szélsőséges időjárási viszonyokkal szemben, illetve alkalmazkodása különböző élőhelyekhez. Emellett betekintést nyújthat egyes élettani és fejlődéstani jellemzők, például a regenerációs képesség vagy a specializált táplálkozási stratégiák genetikai hátterébe.
A program részletei és a hazai részvétel
A projekt során 98, rendszertani vagy természetvédelmi szempontból fontos európai faj magas minőségű referenciagenomja készült el. Az ERGA célja, hogy a tapasztalatokat felhasználva minden európai állat-, növény- és gombafaj genomját hozzáférhetővé tegye. A projektben 33 ország kutatói vesznek részt, és az első eredményeket a Nature lapcsalád npj Biodiversity lapja publikálta.
A Dabashoz közeli gyepterületről származó, a Rákosivipera-védelmi Központban tartott nőstény rákosi vipera vérmintáját Dr. Sós Endre, a Fővárosi Állat- és Növénykert főállatorvosa vette le, majd a Magyar Természettudományi Múzeumba szállították és -86 °C-on tárolták a postázásig. Innen szárazjeges hűtés mellett jutott el Cambridge-be, ahol a DNS izolálását és szekvenálását végezték el, és összesen 383 DNS-szakaszból sikerült összeállítani a teljes bázissorrendet.
A rákosi vipera sejtmagjában 19 kromoszómán oszlanak el az 1,6 milliárd bázispárok, beleértve a nőstényeknél Z és W ivari kromoszómákat is. További 17 375 bázispár alkotja a mitokondrium teljes bázissorrendjét, amelynek felolvasása másodpercenként egy bázist számítva 52 évig tartana. A munka itt még nem fejeződött be, mivel a bázissorrend ismerete nem jelenti a gének funkcióinak megértését, ezért a kutatók jelenleg is együttműködnek a Barcelonai Evolúcióbiológiai Intézet szakembereivel az egyes gének pontos helyének meghatározásán.