Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Az MIT Villamosmérnöki és Informatikai Tanszékének kutatói a természetes beporzók anatómiájából merítettek ihletet az új robotrovar tervezésekor. Az eredmény egy olyan apró légi robot lett, amely körülbelül 1000 másodpercig képes lebegni, ami több mint százszorosa a korábbi változatok teljesítményének. Kevin Chen, a projekt vezető kutatója így nyilatkozott az eredményekről:
Az ebben a tanulmányban bemutatott repülési idő valószínűleg hosszabb, mint az egész repülési idő, amit a területünk eddig fel tudott halmozni ezekkel a robotrovarokkal. Ennek a robotnak a javított élettartamával és pontosságával közelebb kerülünk néhány nagyon izgalmas alkalmazáshoz, például a beporzás segítéséhez.
A korábbi változatokkal ellentétben, amelyek nyolc szárnnyal rendelkeztek, az új robot csak négy szárnyat használ. Ez az elrendezés növeli a stabilitást és a felhajtóerőt, miközben helyet szabadít fel az elektronika számára. A kutatók továbbfejlesztették az erőátviteli rendszereket is, ami csökkenti a mechanikai igénybevételt és növeli a robot kitartását. Az új robotrovar nem csak hosszabb ideig képes repülni, de gyorsabb és mozgékonyabb is elődeinél.
Másodpercenként 35 centiméteres átlagsebességet ért el, miközben olyan bonyolult manővereket hajtott végre, mint a tesztforgás és a dupla szaltó.
Chen professzor és csapata most azon dolgozik, hogy tovább növeljék a robot repülési ötleteket, célul tűzve ki a 10 000 másodpercnél hosszabb repülést. Emellett javítani szeretnék a robotok pontosságát is, hogy képesek legyenek virágok közepéről fel- és leszállni. A jövőbeli tervek között szerepel az akkumulátorok és érzékelők beépítése, amelyek lehetővé teszik a robotok laboratóriumon kívüli önálló repülését és navigációját.
Ez az új robotplatform a csoportunk jelentős eredménye, és sok izgalmas irányba vezet. Például az érzékelők, akkumulátorok és számítási képességek beépítése erre a robotra a következő három-öt év központi témája lesz
- mondta Chen. A kutatást részben az amerikai Nemzeti Tudományos Alapítvány és a Mathworks ösztöndíja finanszírozza. Az eredmények a Science Robotics című folyóiratban jelentek meg, és új távlatokat nyitnak a mesterséges beporzás és a precíziós mezőgazdaság területén.