Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Az Eurostat újabb elemzést tett közzé a 2020-as mezőgazdasági cenzus adataiból. Ez alapján 2020-ban az uniós tagállamok gazdaságainak kétötöde, mintegy 40%-a rendelkezett trágyatárolóval. Az ilyen létesítményekkel is ellátott gazdaságok aránya Szlovéniában volt a legmagasabb, közel 100%-uknak volt trágyatárolója, amit Lettország követett 98%-kal és Észtország 92%-kal. A lista másik végén Ciprus található, ahol a gazdaságok mintössze 7%-a rendelkezett ilyen létesítménnyel, majd Görögország 11%-kal, Olaszország pedig 18%-kal. Magyarország az adatok alapján a középmezőnybe tartozott, tökéletesen hozva az uniós átlagszintet.

Az ilyen infrastruktúrával rendelkező gazdaságok többsége, 57%-a szilárd trágya tárolására szolgáló létesítményeket használt. A gazdaságok 16%-ának volt fedett trágyatárolója, 10%-uk mélyalmos rendszert alkalmazott, 6%-uk az állattartó telepek alatti gödröket használta, 5%-uk fedetlen trágyatárolóval rendelkezett, míg a fennmaradó 6% egyéb létesítményekben tárolta a trágyát - írta meg az Eurostat.
Egyre kevesebb fedetlen trágyatároló van az EU-ban
Figyelemre méltó, hogy az Európai Unióban 2010 és 2020 között 5 százalékponttal csökkent a fedetlen trágyatároló létesítményekkel rendelkező gazdaságok aránya. Ez a tendencia környezetvédelmi szempontból pozitív, mivel a fedetlen trágyatárolók jelentős környezeti kockázatot jelentenek az ammónia kibocsátása és a tápanyagok kimosódása miatt.
Hollandia és Málta élen jár ebben a folyamatban, hiszen ezekben az országokban már egyáltalán nincsenek fedetlen trágyatároló létesítmények. Több más tagállamban is jelentős csökkenés volt tapasztalható, különösen Luxemburgban, ahol 43 százalékponttal, Írországban és Németországban, ahol 36 és 35 százalékponttal, valamint Belgiumban, ahol arányukban 32 százalékponttal estek vissza ezek a létesítmények. Magyarországon a vizsgált időszakban ugyancsak csökkent a fedetlen trágyatároló létesítmények aránya, ám mindössze 1,4 százalékponttal.
Ugyanakkor néhány országban ellentétes trend figyelhető meg: Spanyolországban közel 5 százalékponttal, Észtországban 3 százalékponttal nőtt a fedetlen trágyatárolók használata. Enyhe növekedést regisztráltak Csehországban, Bulgáriában és Olaszországban is.

Az adatok rávilágítanak arra, hogy bár összességében javuló tendencia figyelhető meg az EU-ban a trágyatárolás gyakorlatában, még mindig jelentős különbségek vannak az egyes tagállamok között, és néhány országban további erőfeszítésekre van szükség a környezetbarát megoldások elterjesztéséhez.