1 hónap múlva jön az Agrárium 2025 konferencia!
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!
A hazai galambtartásban nem sok minden változott az elmúlt 1-2 évben, ugyanakkor kiemelte, mára inkább egy hobbivá vált, hiszen nagyon nehéz ezt telepi szintre, nyereségesre hozni. Ráadásul ezekkel az állatokkal is kell télen nyáron, ünnepnapokon és hétvégéken is foglalkozni. A helyzetet nem segítik a megemelkedett árak sem, szerencsére most a takarmány olcsó, jó termésünk volt előző évben, tehát időjárás kegyes volt hozzánk. Nagyon sokat jelent, hogy olcsóbban tudunk a takarmányhoz hozzájutni.
A madárinfluenza nem volt kegyes
Szabó Zsolt, a Magyar Galamb- és Kisállattenyésztők Országos Szövetség Nagytestű Alakgalambtenyésztő szakosztályának elnöke az árakkal kapcsolatban elmondta, hogy nem mentek fel a húsgalamb esetében, ráadásul a madárinfluenza az egész országot nagyban érinti, és vannak olyan térségek, ahol terepeket ürítenek ki, onnan pedig a szállítás is nagyon nehézkes. Lapunk is beszámolt korábban arról, hogy a cél egy teljesen új telep megépítése Görbeháza határában lévő, könnyen megközelíthető, útmenti területen. Itt a tervek szerint lesz egy vágóhíd feldolgozó üzemmel, mögötte egy tízezer költőpáros modern tenyésztőtelep, esetleg egy takarmánygyártó üzem. A gyártó- és feldolgozó-kapacitást úgy tervezik, hogy az képes legyen kiszolgálni egy húsgalambtenyésztő-integrációt is. Közben azonban itt is változtak a dolgok:
a minisztérium nem úgy tudta ezt anyagilag támogatni, ahogyan azt elképzelték a termelőkkel együtt, így most megállt ez a dolog. Talán majd most újra beindulhat az építkezés. Nagyon nagy beruházás ez egyébként, mert nem csak galambvágóhíd lenne, hanem gyöngytyúk és fürj is. Igen komolyan lenne gépesítve, hogy minél kevesebb emberi erőt kelljen hozzá használni, egy több ezer madarat lennének képesek levágni. Ehhez nagyon komoly technológia kell és még több pénz.
Mindez azért is lenne fontos, mert ma az egyik legnehezebb feladat munkaerőt találni az agráriumban, és ez az ilyen munkákra kiemelten igaz. A szakember beszélt arról is, hogy ezt nem lehet néhány hónap alatt megtanulni, sok-sok év kell ahhoz, hogy valaki el tudja sajátítani a szükséges készségeket és fortélyokat. A legjobban akkor lehet átadni a tudást, ha valaki egyszerűen beleszületik ebbe az életformába és a szülőktől, barátoktól, hozzátartozóktól tanul.
Így lendítenék fel az ágazatot
Be kell vallani, hogy az ágazat kemény 30 éves lemaradásban van, és ez az a lemaradást, amit most a lelkes termelők próbálnak behozni. Népszerűsítik Dubajban, Németországban és egyéb országokban is, emellett sikerült elérniük azt is, hogy híres magyar séfek is kapkodjanak a galambhúsért. Ennek ellenére továbbra sem epedezünk mi, magyarok érte, pedig érdemes lenne beiktatni az étkezésekbe, mivel, mint megtudtuk, rengeteg fontos anyagot tartalmaz, és igazi gourmet fogások készíthetők belőle, elérhető áron. Tavaly áprilisban több mint ötvenkét országból, mintegy ezerötszáz kiállító részvételével nyílt meg Ázsia egyik legjelentősebb nemzetközi kiállítása Szingapúrban, a Food and Hotel Asia (FHA). Az Agrármarketing Centrum (AMC) közösségi standján többek között helyet kapott a szuvidált galambhús is, tehát továbbra is igyekeznek népszerűsíteni ezt a különleges magyar húsfélét.
Kemény árak
Nagyon komoly árak vannak, a tisztított galamb kilója akár 20 ezer forintot is elérheti. A Metroban például hármasával vákuumcsomagolt a galambokat, és 19500 forintért árulják. Ugyanakkor ez azt is jelezi, hogy ha nem is nagy, de akad rá kereslet.
Ettől függetlenül mindenkit arra biztatok, hogy aki megteheti és olyan helyen él, vásároljon 5-10 pár galambot. Ezek az állatok képesek ellátni egy családot, ráadásul a bolti ár kb. 10 százalékáért. Hogyha valaki szereti ezeket az állatokat, akkor egyúttal megvan a kikapcsolódása is, így tényleg mindenki nyer
- emelte ki Szabó Zsolt.
A szakember elmondta azt is, hogy a mivel nem túl nagy a kereslet-kínálat, így nem igazán lehet beszélni se exportról, se importról. Ahhoz, hogy érdemben komolyabb termelésről lehessen beszélni, elengedhetetlen az, hogy nagy üzemek, vágóhidak legyen itthon.
Nagyon keményen dolgozunk azon, hogy népszerűsítsük a galambhús fogyasztását, viszont, ami talán még fontosabb, hogy az emberek kedvet kapjanak a tartásukhoz. Nagyon egészséges alapanyag, amire nem sokat költeni sem, ízletes és nem egy megszokott fogás. Szépen ki tudja tölteni az ember szabadidejét is. Minden nap ezzel kelünk és ezzel fekszünk, dolgozunk, és közben átgondoljuk a gondokat. Úgy gondolom, mindenkinek kellene ehhez hasonlót csinálnia.