Portfolio agrárkonferenciák 25% kedvezménnyel!
Meghirdettük az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáinkat, ahova csak decemberben még 25% kedvezménnyel regisztrálhat!
Ne maradjon le!
A belélegzett por egy része szerves, más része szervetlen. Általában 70-90% közé tehető a szerves rész, ami tehát biológiailag aktív és szervezetünk védekező rendszerét próbára teszi. Ezek lehetnek megszáradt ürülékszemcsék, toll, rovarmaradvány, bőrszöveti sejtek, virágpor, mikroszkopikus méretű gombák, penész, baktériumok és vírusok. A baktériumok által termelt toxinok allergiás reakciót válthatnak ki, hatásukat azonnal vagy később fejtik ki. Leggyakrabban a következő tünetekkel számolhatunk: orrfolyás, szemirritáció, fejfájás, allergia, asztma, hörghurut.
A szellőzés során az épületbe beszívott levegő többek között tartalmazhat üvegszálat, betont, földből származó nem szerves részecskéket. Méretüket tekintve a finom szemcsék a veszélyesek, hiszen hosszú ideig képesek a levegőben lebegni, mig a por viszonylag gyorsan visszaesik az aljzatra.
Minél kisebb a porszemcse mérete, annál mélyebbre hatol a tüdőnkben:
<100 µm a légcsőbe kerül
<30 µm a tüdőbe jut
<10 µm a léghólyagocskáig eljut
A nevelés során levegőbe jutó ammónia is a léghólyagokban köt ki, és szintén veszélyezteti az egészségünket. Nagy mennyiségben való belégzése égési sérüléseket is okozhat a légzőrendszerben. Legsúlyosabb eseteket tekintve a véráramba bekerülő részecskék szív- és érrendszeri, illetve rákos megbetegedéseket is előidézhetnek.
2. Gépesítsük az alom kezelését
3. Használjunk portalanított almot
4. Viseljünk maszkot minden beavatkozásnál
(Forrás: La France Agricole 2018. február 09.)