A fák okolhatók a gyenge szelekért

agrarszektor.hu
Az északi féltekén egyre gyengébben fúj a szél, erőssége talajközelben 5-15 százalékkal is alábbhagyott az utóbbi harminc évben - közölték francia légkörkutatók. A jelenség egyik oka a növekvő beépítettség és fásítás lehet - írták az Éghajlati és Környezetvédelmi Kutatóközpont (LSCE) kutatói a Nature Geoscience című brit szaklapban.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A szél intenzitása az északi félteke összes kontinensén csökkent, leginkább a kiemelkedő széllökések száma hagyott alább. Ennek pontos okai továbbra sem ismertek. Modellszámítások szerint a légkörben végbemenő általános változások a csökkenés tíz-ötven százalékáért okolhatók - olvasható az MTI-n.

Jelentős szerepet játszhat ezen kívül a talaj közeli fékező hatás. A számítások szerint 25-60 százalékért a fokozódó beépítettség, a növekvő vegetáció és a mezőgazdaságban történő változások felelnek. Ahol ezek mértéke nőtt, jellemzően alábbhagyott a szélerősség is. Ilyen vidék például Oroszország déli része, ahol a mezőgazdasági művelés zsugorodása következtében ismét több fa nő.

A kutatók attól tartanak, hogy az alábbhagyó talaj menti szelek hatással lehetnek a szárazföldi szélerőművek áramtermelésére. Mindazonáltal a lankadás jóval csekélyebb mértékű a mai, átlagosan száz méter magas szélkerekek magasságában, mint a talajon.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?