Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Hatalmas mértékben, csaknem 40 százalékkal drágult egy év alatt a kakaóbab a világpiacon. A kínálatnál nagyobb kereslet, illetve az átlagosnál szárazabb közép-afrikai időjárás hatására további áremelkedésre lehet számítani.
A Nemzetközi Kakaó Szövetség (International Cocoa Organization - ICCO) legfrissebb, februári előrejelzésében a mostani, 2013/14-es idényben 4,1 millió tonna kakaóra számít (ebben az ágazatban októbertől szeptemberig számolják a termesztési időszakot), miután az átlagosnál szárazabb időjárás komoly visszaesést okozott a nyugat-afrikai termőterületeken. Ezt a mennyiséget a kakaó kereslete 115 ezer tonnával haladhatja meg - tájékoztatta az MTI-t az árupiaci befektetésekkel foglalkozó Conclude BCsiefektetési Zrt.
Teljesen ki vagyunk szolgáltatva
Magyarország éves kakaófogyasztása mintegy 18 ezer tonnára tehető, ami szinte teljes egészében importból származik, ezért a kakaó drágulása az itthoni árakban is érezhető lesz. A szűkös kínálatot jelzi, hogy a világ harmadik legnagyobb termelője, Indonézia már importálni kényszerül kakaóbabot, hogy ellássa alapanyaggal az egyre korszerűbb kakaó-feldolgozási kapacitásait. A szakértők szerint egy időre szűkülő kínálatra kell felkészülni, ami az egyre bővülő felhasználás mellett pánikszerű vételeket is hozhat a határidős árutőzsdéken. Ennek hatására a már egy éve folyamatosan, eddig 40 százalékkal növekvő árak tovább emelkedhetnek.
A kakaóbab termesztése speciális időjárást igényel, a gyengén savanyú talajokat kedveli. Dél-Amerika esőerdőiből, főként az Amazonas és Orinoco vízrendszerének ártereiről származik, de Közép-Afrikában is megél. A világtermelés kétharmadát ma már a fekete kontinens adja. Kakaófák Európában csak üvegházakban élnek meg, Magyarországon például a szegedi és a vácrátóti botanikus kertekben, a budapesti pálmaházban és a Füvészkertben.
Afrikában csökken a termelés
A világ legnagyobb kakaótermelője az ICCO becslései szerint az idén Elefántcsontpart lehet, amely azonban már csak 1,1 millió tonnát termeszthet, szemben a 2010/11-es idény 1,5 millió tonnájával. A három évvel ezelőtt 1 millió tonna kakaóbabot termesztő Ghána az idén már csak 870 ezer tonna kakaó termesztésére lehet képes - olvasható a Conclude rövid elemzésében.