Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Újabb összesítés készült, ezúttal Magyarország legjobb vörös és rozé borairól. A legjobbak között pedig nem csak a luxuskategóriába tartozó tételeket, hanem több olcsóbb terméket is találunk a listán. Igazi minőséget akár már 750 forintért is kaphatunk - írja a Pénzcentrum.hu.
A Vidékfejlesztési Minisztérium legújabb, "Borkiválóságok Könyve 2014" c. kiadványa nyomán készült írásban, amár jól ismert fehér borokat összegző könyv után, ezúttal a legjobb hazai vörös- és rozéborokat sorakoztatják fel. A borvidékeinkről és a határon túlról beérkezett 494 tételből összesen 222 (42 rozébor és 180 vörösbor) került be a könyvbe.
A nevezett boroknak az alábbi feltételeknek kellett megfelelni:
magyar és nemzetközi kékszőlő fajták (fajtaborok és házasítások is)szárazkereskedelmi forgalomban kapható (lehetőség szerint az idei év végéig)rendelkezik NÉBIH forgalomba hozatali engedéllyelkiskereskedelmi bruttó beszerzési ára min. 750-1000 Fta tételből min. 500 palack készült
A kiválasztásra került borokat - amelyek viselhetik a 2014-es év Nemzeti Vörös/Rozé Borkiválósága címet - 3 kategóriába sorolta az Országos Borszakértő Bizottság (OBB). Az előre felállított minősítési rendszer szerint a könyvben szereplő borokat 3, 4, valamint 5 csillaggal díjazták. Mindazon borokat, melyek besorolása kérdéses volt, illetve minden 4-5 csillagos bort minden bizottsági tag együtt újrakóstolta és közös szavazás döntötte el az adott tételek végső besorolását.
Négy csillagos borok ****: A három csillag kritériumai itt is elvártak. Az előző kategóriához képest azonban a vörösborok esetében hozzáadott érték jelenik meg a borban, amely fakadhat terroir jegyből (pl.: ásványosság), a borászati eljárásnak a bort támogató, de nem elnyomó voltából (hordós érlelés) vagy letisztultságból, egyensúlyból. Kóstoláskor összetett minőségről árulkodik, idővel a pohárban levegőztetéssel fejlődést mutat. Fajtiszta bor esetében elvárt a fajtakarakter kifejezése. Egyértelmű kritérium a komplexitás jelenléte valamint a közepesnél hosszabb utóíz. A bor szerkezeti felépítése, minősége tudatos borkészítésre utal. A vörösbornak 4-6 év érlelési potenciállal kell rendelkeznie. Nemzetközi viszonylatban nagyon jó minősítésű bor.
Öt csillagos borok *****: A négy csillag kritériumai itt is elvártak. Ezentúl azonban összetett, sokrétű, tökéletes egyensúlyban lévő bor, amely fineszt, eleganciát, utóízében pedig hosszú lecsengést mutat. Érési potenciálja messze meghaladja az átlagos vörösborok eltarthatóságát, azaz minimum 6-10 évre tehető. A magas minőségű bortól való elvárásaink magas szintű szintézise. Nemzetközi viszonylatban kiemelkedő, kitűnő minősítésű bor.
A szigorú minősítési rendszer szerint 2014-ben mindössze két vörösbor kaphatta meg a legnagyobb elismerést, vagyis az 5 csillagot. E szerint idén a Vesztergombi Pince 2011-es évjáratú házasítása, a Turul; valamint a Sauska Pincészet szintén 2011-es évjáratú, nagy testű mégis gyümölcsös bora, a Cuvée11 hódította el a legnagyobb minősítést. Négy csillaggal egyébként 10 borvidék 48 bora büszkélkedhet. Külön üdítő a listában, hogy akár már 750 forintért is hozzájuthatunk igaz remekművekhez.