Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A ma benyújtott adótörvény módosító csomag témához tartozó lényege:
- Az uniós szabályokkal kapcsolatos harmonizáció céljából módosul a bérfőzés és magánfőzés szabályozása
- A módosító szerint a magánfőzéshez kapcsolódó adóból származó bevétel a magánfőző lakóhelye szerinti önkormányzat bevétele lesz (többek között emiatt válik szabaddá az önkormányzatok számára az, hogy ha valami nem minősül köztehernek, akkor bármilyen adót kivethetnek)
- A magánfőző desztillálóberendezése bejelentésének és a magánfőzéshez kapcsolódó adó adóbevallásának és adófizetésének hatósági hatáskörét az önkormányzati adóhatósághoz telepítené a módosító javaslat
- A módosítások fontos pontja továbbá, hogy a magánfőzés keretében előállítható párlat mennyiségét a korábbi két hektoliterről 50 literre korlátozza a szabály.
- Továbbá az intézkedés vidékfejlesztési céljaival összhangban pontosításra kerül a szabályozásban, hogy a magánfőzésre vonatkozó kedvezményes szabályokat csak a gyümölcstermelő magánszemélyek alkalmazhatják a továbbiakban.
Így akarjuk lezárni a kötelezettségszegési eljárást
- A Pálinka II. kötelezettségszegési ügy (tömény szeszek differenciált jövedéki adómértéke) lezárása érdekében megszűnik a tömény szeszes italokra alkalmazott differenciált jövedéki adómérték
- utóbbi kapcsán 2015. január 1-jétől egy új termékkörrel, az ún. alkoholos italokkal egészül ki a chipsadóról, hivatalos nevén népegészségügyi termékadóról szóló 2011. évi CIIL törvény (Neta tv.).
Az alkoholtermékek differenciált jövedéki adómértékének megszűnése kapcsán az alábbi két fontos változás lesz a magán-, iletve a bérfőzésnél:
- A bérfőzés jövedéki adómértéke az alkoholtermékek normál adómértékének 50%-ára (1 liter 50%-os alkoholtartalmú párlat esetében 1670 forint összegű jövedéki adót kell fizetni) változik az eddig 0%-ról. Ez a literenként 1670 Ft-os adó azonban csak 50 literig érvényes, az e feletti mennyiségre a duplája (3334 Ft) a literenkénti díj.
- A magánfőzés esetében az előállított magánfőzött párlat után a magánfőzőt terhelő, évi 1000 forint összegű átalányadó bevezetésére kerül sor 2015. január 1-jétől.
- Az alkoholos italok Netakötelessé tétele mellett a Neta tv. olyan módosítást is megvalósít, amelynek eredményeként - a méz kedvező élettani hatására tekintettel - az adóköteles cukrozott készítmények köréből kikerülnek azok a termékek, amelyek méztartalma legalább 20%, ugyanakkor cukortartalma nem haladja meg a 40%-ot.
- Utóbbi a mézes alapú pálinkák Neta tv. alóli kivonását jelenti.
A magánfőzés részletszabályait megállapító rendelkezések kapcsán az alábbiak lényegesek
- Fontos, hogy a magánfőzőnek nem kell adóraktári engedéllyel rendelkeznie
- A szabályozás szerint a magánfőzőnek a desztillálóberendezés megszerzését a tulajdonszerzéstől számított 15 napon belül be kell jelentenie a magánfőző lakóhelye szerinti önkormányzati adóhatóság felé.
- Az előállított magánfőzött párlatról évente egyszer, a tárgyévet követő január 15-ig kell adóbevallást benyújtani és a bevallással együtt az éves átalányadót megfizetni a lakóhely szerinti önkormányzati adóhatóságnak.
- Ha tárgyévben a magánfőző nem állított elő magánfőzött párlatot a desztillálóberendezésén, nem kell adóbevallást benyújtania és adót fizetnie.
- A szabályozás kimondja továbbá, hogy a magánfőzött párlat kizárólag a magánfőző, családtagjai vagy vendégei által fogyasztható el, feltéve, hogy értékesítésre nem kerül sor, illetve hogy kizárólag alkoholtermék-adóraktár részére értékesíthető.
- A magánfőzés esetében 1 év az elévülési idő.