Minden világos! - Vargáéknak kell az élelmiszerpiaci gigadíj

agrarszektor.hu
Teljes egészében a költségvetési bevételek részét képezi majd a jövő évtől a piaci szereplőket terhelő élelmiszerlánc-felügyeleti díj - derül ki a 2015-ös költségvetést megalapozó, parlament elé beterjesztett törvényjavaslatból. Eddig a befolyt összeg közvetlenül a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) bevételeit gyarapította, amely a piaci élelmiszerlánc-felügyeleti ellenőrzéseket végzi. A mostani törvénymódosítással egyértelművé vált, hogy a kereskedőkre kirótt élelmiszerlánc-felügyeleti díj drasztikus növelését nem élelmiszer-biztonsági, hanem költségvetési szempontok határozzák meg.

Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

 

Válaszokat akar a hazai agrárszektor legégetőbb kérdéseire? Jelentkezzen most kétnapos agrárkonferenciánkra!

Módosítaná az élelmiszerláncról és annak hatósági felügyeletéről szóló törvényt a 2015-ös költségvetést megalapozó törvényjavaslat, amelyet Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteken terjesztett be a parlamenthez. A változtatások lényege, hogy a jövő évtől már nem a Nébih bevételét képezik a piaci szereplők által befizetett élelmiszerlánc-felügyeleti díjak, hanem azok a költségvetésbe folynak majd be.

Mire szolgál a díj?

Az élelmiszerlánc-felügyeleti díj kivetésének "filozófiája" eddig az volt, hogy a befizetett összegekből a Nébih finanszírozhassa a piaci ellenőrzéseket, illetve az ezekkel összefüggő egyéb feladatokat, amelyek a hazai élelmiszerpiac kifehérítésére és az élelmiszerbiztonság javítására irányulnak. Ezután viszont a Nébih majd a költségvetésből kap forrásokat élelmiszerlánc-felügyelettel kapcsolatos tevékenységeihez, az ágazati befizetésekből fennmaradó összegek pedig a büdzsében maradnak.

A most beterjesztett törvénymódosítás magyarázatot ad arra, miért kívánja a kormány drasztikusan emelni a kereskedők díjbefizetéseit 2015-től. Eddig a piaci szereplőnek - termelőknek, feldolgozóknak és kereskedőknek - egységesen éves árbevételük 0,1 százalékát kellett leróniuk élelmiszerlánc-felügyeleti díjként, a jövő évtől viszont a kereskedőkre kirótt díj - sávos módon - maximum 6 százalékra növekszik. A kormány mára egyértelművé vált szándékaiból kitűnik, hogy a díjemelést nem agrárszakmai -élelmiszerbiztonsági okok, hanem a költségvetési bevételek növelésére irányuló törekvések határozzák meg, amelyekkel ráadásul mások rovására előnyben részesítenek egyes kiskereskedelmi cégeket.

Így számol a Nébih

A Nemzetgazdasági Minisztérium október vége óta nem válaszolt a portfolio.hu és az agrarszektor.hu díjnöveléssel kapcsolatos kérdéseire. A Nébih a napokban azt közölte, változatlan piaci viszonyok és befizetési fegyelem mellett jövőre 22-24 milliárd forint felügyeleti díjból befolyt összeggel számol, amelynek mintegy fele marad a Nébihnél. Más kalkulációk szerint a megnövelt kulcsok miatt összesen 30-40 milliárd forint költségvetési díjbevétel folyhat be.

A Nébih tájékoztatása szerint a 2015-ös költségvetési törvényjavaslat 13,5 milliárd forintot tervez az élelmiszerlánc-biztonsági hivatalnak, de ez már tartalmaz mintegy 4,6 milliárd forint bevételt a felügyeleti díjból. A Nébih költségvetésében a jövőre tervezett 13,5 milliárd forinthoz képest azonban a megemelt felügyeleti díj miatt 6,4 milliárd forintos többlet várható, míg a felügyeleti díj részben a megyei kormányhivatalokat illeti majd meg. A Nébih költségvetése tehát nem egyenlő az élelmiszerbiztonságra fordított összeggel - emelte ki a hivatal.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. november 25. 09:46