Csirkeháború: egymásnak feszült a két nagyhatalom

Agrárszektor
Kié lesz a világ legnagyobb piaca? - ez a tét. Kína minden eszközzel küzd a hazai termelés felfuttatásáért. Nemcsak az állami támogatásokat osztogatja bőkezűen, de büntetővámokkal és egyéb kereskedelmi korlátozásokkal is védi piacát. Az USA a WTO-t pajzsként maga elé tartva nyomul előre.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Kína és USA háborújában idén februárban Amerika egy csatát nyert, de Peking ráérősen háborúzik. Az ügy egészen 2010-ig nyúlik vissza, amikor Kína úgy döntött, hogy 105,4%-os antidömping- és 30,3%-os szubvencióellenes büntetővámmal sújtja az Amerikából érkező baromfitermékeket. Nem véletlenül: az országba érkező, szárnyasokból készült áru 84%-a az USA-ból származott, 800 millió dollárt értékben. A vámtételek olyanannyira megfogták a kereskedelmet, hogy egy év múlva az import értéke már csak 131 millió dollárt tett ki.

MTI/EPARoman Pilipej

2011-ben az USA ezért panasszal élt a Világkereskedelmi Szervezetnél (WTO), mire Peking 2014-ben 73,8%-ra csökkentette az antidömping- és 4,2%-ra a szubvencióellenes vámokat. 2015-ben Kína az amerikai baromfitermékek negyedik legnagyobb piacának  számított, az export ismét 400 millió dollárra futott fel. Amikor az USA-ban kitört a madárinfluenza, azonnal megragadták a lehetőséget, és kitiltották az amerikai szárnyasokat.

EZ IS ÉRDEKELHET
Washington 2016-ban ismét bepanaszolta Kínát a WTO-nál. Arra hivatkozott, hogy Peking magatartása miatt az elmúlt években az olyan meghatározó baromfihústermelő piaci szereplők, mint a Tyson Foods Inc vagy a Pilgrim's Pride Corp, több mint egymilliárd dollárt veszítettek. Kína sajnálkozását fejezte ki, és február 27-én visszavonta a korábbi büntetővámokat, viszont fentartotta a 2015-ben meghozott beszállítási tilalmat a madárinfluenza-járványra hivatkozva. Amerika 2017 augusztusa óta mentes a veszélyes vírustól, így tovább küzd a piacáért. Bizonyára most is nyerni fognak, de addig még sok víz lefolyik a Jangcén.
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?