Elképesztő drágulás vár a csokoládéra: ezt a fogyasztók fizetik majd meg

Elképesztő drágulás vár a csokoládéra: ezt a fogyasztók fizetik majd meg

agrarszektor.hu
Mintegy 400 dollárral akarja megemelni egy tonna kakaó árát Ghána és Elefántcsontpart, melyek a világ kakaó termelésének több mint kétharmadát adják. Ez 16 százalékos árnövekedést jelent, és elvileg ez lenne az ára annak, hogy a kakaótermesztők nem nyomorognak. A kérdés mindössze annyi, hogy a pluszbevétel vajon tényleg hozzájuk kerül, vagy a felvásárlók és a nagy csokoládégyárak kapják a nagy részét.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Jelenleg 2500 dollár körül ingadozik egy tonna kakaó ára a piacon, Ghána és Elefántcsontpart - melyek a világ kakaó termelésének több mint 60%-át adják - azonban 400 dollárral akarja megemelni egy tonna árát - írja a Wall Street Journal című lapra hivatkozva a HVG. Ez az árnövekedés jelentősen megdobhatja a csokoládéárakat, a kérdés csupán annyi, hogy vajon képes lesz-e a kakaókartell eredményesen működni, amely a tervek szerint októberben kezdi meg a működését. Ettől kezdve lefedné az egész globális piacot a termeléstől egészen a végső értékesítésig.

A világ kakaótermésének több mint a kétharmadáról van szó. Enélkül nem lehet meg a világpiac. Ezért minden bizonnyal áremelkedésre kerül majd sor. A számlát a fogyasztók fizetik majd meg

- nyilatkozta az egyik legnagyobb londoni brókercég társigazgatója a Wall Street Journalnak.

Ghána és Elefántcsontpart eredetileg 2600 dolláros árat javasolt a brókercégeknek, de azok ezt elutasították. Erre alakították meg a kartellt, mely 400 dolláros áremelkedést akar elérni a jelenlegi 2500 dolláros árhoz képest. Vagyis 100 dollár helyett immár 400 dollárt akarnak a kartell tagjai rátenni az árra, ez pedig 16%-os áremelkedést jelent.

A Mars globális kommunikációs főnöke kedvezően értékelte a kakaókartell megalakulását, mondván ily módon az afrikai termelőknek is meglesz a létbiztonsága. Ez persze csak fedőszöveg, mert a valóságban a nagy vásárlók sosem árulják el, hogy kitől mennyit vesznek és főképp azt nem, hogy mennyiért. A Wall Street Journal szerint már eddig is előfordult, hogy tonnánként 3000 dollár felett vásároltak a nagy csokigyártó cégek. De persze ők sem akartak ráfizetni: leleményes módon hajtottak végre áremelést. Egyrészt csökkentették a kakaótartalmat a csokoládékban, másrészt maguk a csokoládé szeletek vagy táblák lettek egy picit kisebbek, miközben az ár nem változott vagy egy kicsit még emelkedett is.

A Világbank szerint a négymillió kakaófarmer jövedelme nem több mint napi 3 dollár, így biztosan nem a termelők vágják zsebre a hasznot. Ugyanakkor a kakaókartell most az ígéri: minden eladott tonna után a farmerek kapnak 1800 dollárt. A 400 dolláros pluszt pedig egy kakaóalapba helyezik, amely a nehéz időkben támogatja a termelőket, amikor leesik a kakaó ára. Ezzel szemben a Wall Street Journal diszkréten hallgat arról, hogy a haszon nagy részét a felvásárlók és a nagy csokoládégyárak teszik zsebre, miközben az afrikai farmerek nyomorognak. 

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?