Te is vennél csokit húsvétra? Jó, ha tisztában vagy vele, mi derült ki róluk

Te is vennél csokit húsvétra? Jó, ha tisztában vagy vele, mi derült ki róluk

agrarszektor.hu
A Magyar Édességgyártók Szövetségének főtitkára szerint 2025 húsvétján jelentős áremelkedésre számíthatnak a csokoládévásárlók. Az alapanyagárak, energiaköltségek és szállítási díjak növekedése miatt elkerülhetetlen a drágulás, de a fogyasztók várhatóan nem mondanak le teljesen az ünnepi édességekről - írta meg a Pénzcentrum.

A húsvéti csokoládétermékek árának emelkedése elkerülhetetlen 2025-ben - derül ki a Magyar Édességgyártók Szövetségének előrejelzéséből. Az áremelkedés hátterében számos tényező áll, kezdve a kakaó világpiaci árának ingadozásától a növekvő szállítási költségekig. A kakaó ára jelentős volatilitást mutatott az elmúlt időszakban, végül tonnánként 8000 dolláros szinten stabilizálódott. A fair trade szemlélet terjedésével a kakaótermelő munkások bérei is emelkednek, ami szintén befolyásolja az alapanyagköltségeket.

EZ IS ÉRDEKELHET

A hazai piacot különösen érinti az infláció hatása: februárban például a kakaópor ára 13,8 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az édességipari termékek nem szerepelnek az árrésmaximalizált termékek között sem. Intődy Gábor, a szövetség főtitkára szerint az áremelkedés elkerülhetetlen:

Várhatóan drágábbak lesznek a húsvéti édességek 2025-ben az előző évhez képest. Ennek legfőbb oka az alapanyagárak emelkedése. A kakaó ára 2024 folyamán rekordmagasságba emelkedett a gyenge termés és a kereslet növekedése miatt, de nőtt a cukor ára is.

A szakember rámutatott, hogy a gyártók kénytelenek áthárítani a költségnövekedést, miközben a kereskedők az állami nyomás miatt vonakodnak befogadni az emelt árakat. Ez feszültséget okoz az ellátási láncban. A húsvéti időszak hagyományosan 15-20 százalékos forgalomnövekedést hoz az édességpiacon. A legnépszerűbb termékek továbbra is a csokinyulak és csokitojások maradnak, de a vásárlók várhatóan az olcsóbb, saját márkás termékek felé fordulnak.

EZ IS ÉRDEKELHET

A gazdasági helyzet valóban arra készteti a vásárlókat, hogy jobban megválogassák, mire költenek. Ugyanakkor az édesség jellemzően úgynevezett 'kis luxusnak' számít, amelyre a magyar fogyasztók még nehéz időkben is hajlamosak költeni, különösen az ünnepek alatt

- magyarázta Intődy.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?