Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Hamarosan itt a húsvét, ami a legtöbb ember számára egyet jelent a főtt tojással és füstölt sonkával teli asztallal. A koronavírus-járvány miatt azonban most sokakban felmerülhet a kérdés, hogy jelent-e a szokásosnál nagyobb fertőzésveszélyt a sonka, illetve a tojás fogyasztása, ezért megkérdeztük a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt, ők mit javasolnak.
- közölték lapunkkal.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy vannak-e bevált, illetve ajánlott fertőtlenítési tippek például a tojásra, vagy a sonkára vonatkozóan. A Nébih válaszából megtudtuk, hogy a hőkezelés önmagában elpusztítja a koronavírust, ezért fontos, hogy csak alaposan hőkezelt (sütött, főzött) ételeket készítsünk és fogyasszunk, ebben az esetben azonban élelmiszerek esetén nincs szükség kiegészítő fertőtlenítésre. A tojás biztonságos fogyasztásának legfontosabb előfeltétele, hogy minden esetben csak tiszta, friss, ép tojást vásároljunk, repedt, törött héjú tojásokat tilos tárolni és felhasználni - emelte ki a Nébih. Fontos, hogy a tojást megfelelő hőmérsékleten tároljuk, így ha az üzletben hűtve tartották, akkor hazaérve is a hűtőszekrénybe kerüljön, ugyanakkor, ha nem volt hűtve a boltban, otthon sem muszáj hűtőbe helyeznünk. A tojások héján bármikor megtelepedhetnek a szennyeződések, így ha szennyeződést észlelünk, azt a felhasználás előtt el kell távolítani. A tojásokat sokan megmossák, tárolás előtt azonban sose mossuk le a tojást, mert ezzel eltávolítjuk a rajta lévő természetes védőréteget, így könnyebben befertőződhet. A felhasználás előtt közvetlenül esetleg el lehet mosni a tojást, ebben az esetben a tisztítást lehetőleg folyóvízben, többszöri átöblítéssel végezzük.A hipós fertőtlenítés nagy odafigyelést igényel, így leginkább üzemi körülmények között (például a vendéglátásban, közétkeztetésben) javasolt, otthoni környezetben alapvetően elég, ha odafigyelünk az általános higiéniai szempontokra és alaposan hőkezeljük a tojásos ételeket.
Azt is megtudtuk, valóban szükséges-e ecetes vízben fertőtleníteni a tojásokat. A Nébih tájékoztatása szerint igaz, hogy sokan használják ezt a módszert, ennek azonban bizonyos antibakteriális hatása lehet, így a szakértők véleménye alapján erre nincs szükség, ha hőkezeljük a tojást később, ráadásul, ha nem elég tömény az ecet, akkor több kárt okozunk vele, mint hasznot.
- hangsúlyozta a Nébih. Hozzátették, érdemes a tojás frissességét vízbemerítéssel ellenőrizni. A friss tojás elmerül a vízben, az amelyik a vízben lebeg már nem friss, de még fogyasztható, a víz felszínén lebegő tojás ugyanakkor fogyasztásra alkalmatlan. A Nébih kiemelte, hogy azzal a tojással sem bánhatunk felelőtlenül, ami lesüllyedt, hiszen egyes kórokozók ennek ellenére jelen lehetnek benne. Ugyanakkor, ami a legfontosabb, hogy a tojásos ételeket mindig alaposan át kell főzni-sütni, hogy a belsejük is elég forró legyen (+75 fok felett)!
Nem mehetünk el szó nélkül a húsvét klasszikus étele, a főtt füstölt sonka mellett sem. A sonka tárolása attól függ, milyet vásároltunk - tájékoztatott a Nébih. A hagyományos nyers füstölt sonkát főzésig hűvös, szellős helyen kell tárolni, nem kell, és nem is javasolt hűtőszekrénybe tenni. A nyers sonkát alaposan, lassú tűzön kell főzni, általában annyi órán át, ahány kg-os. Az alapos főzés biztonságossá is teszi, elpusztítja az esetleges kórokozókat. A készre főzött sonkát viszont már hűtve kell tárolni - tették hozzá.