Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Kénytelenek kiönteni a tejet brit gazdák. Erre a lépésre azért lett szükség, mert a következő hetekben a feldolgozók inkább nem fogják felvásárolni a tehenészetek készleteit, írta meg a That's Farming. Az éttermek, kávézók és egyéb vendéglátóipari egységek a koronavírus-járvány miatt elrendelt bezárása miatt ugyanis lezuhant kereslet, a feldolgozók pedig megfelelő piac nélkül nem akarják megvásárolni a nyerstejet.
Llyr Griffiths, egy walesi gazda a közösségi médiában panaszkodott arról, hogy 11,5 ezer liternyi tejet volt kénytelen kiönteni. Ugyanis a tej feldolgozását végző Freshways (amely egyebek mellett a Costa Coffee, a Starbucks és a British Airways egyik fő beszállítója is) elvesztette az eladásainak nagy részét a járvány miatt.
A walesi gazda elmondta, hogy nem hibáztatja a Freshways-t a döntése miatt. Azt azonban szóvá tette, hogy a brit kormány, ígéretével ellentétben még nem segített ténylegesen a vírus miatt nehéz helyzetbe került gazdáknak és feldolgozóknak. Llyr Griffith beszélt arról is, hogy a családja már négy generáció óta foglalkozik gazdálkodással, de ha a gazdák továbbra is a “tápláléklánc" alján maradnak, akkor nem hiszi, hogy a fiának sok kedve lenne folytatni a hagyományt. És szerinte számos fiatal gazdálkodó lehet ezzel így.
Más gazdák is megosztották a tapasztalataikat a közösségi médiában. Ellie Young is arról posztolt, hogy 16,5 ezer liter tejtől kellett megszabadulnia, ugyanis a koronavírus miatt leállt a vendéglátó szektor, emiatt bezuhant a kereslet, és így a feldolgozóknak se kell a nyerstej. Ugyanezt írta Anthony Stirzaker is, akinek Kent közelében van tehenészete. Az ő veszteségei is meghaladják a 16 ezer litert.
Conor Mulvihill, az írországi tejipari szakmaközi szervezet elnöke az Európai Bizottságot támadta, amiért ezekben a nehéz időkben még nem tettek lépéseket a gazdák megsegítésére.
- mondta Conor Mulvihill.
A szakember hozzátette, hogy hasonló nehézségekről számoltak be angol, olasz, francia, spanyol és portugál kollégái is. Az Európai Bizottságnak lépnie és cselekednie kell. Az a minimum, hogy a tejtermékek tárolását illetően segítséget nyújtanak az ágazat szereplőinek, vélte Conor Mulvihill.
Észak-Amerikában ugyanez a helyzet. Kanadában a múlt héten több millió liter tejet voltak kénytelenek kiönteni a gazdák, de az Amerikai Egyesült Államok több államának egyre több tejtermelője is kénytelen volt hasonló lépéshez folyamodni.