Mi történik a sertéságazatban? Brutálisan visszaesett a magyar élősertés- és húsexport

Mi történik a sertéságazatban? Brutálisan visszaesett a magyar élősertés- és húsexport

agrarszektor.hu
A magyar élősertés- és sertéshúsexport mennyisége visszaesett tavaly, miközben az árak jelentősen csökkentek. Az áresés már megjelent a feldolgozói átadási árakban és - az előbbinél jóval kisebb mértékben - a kiskereskedelemben is.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

Visszaesett Magyarország élősertés-kivitele tavaly ja­nuár és november között - írta meg a Világgazdaság az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) húspiaci jelentése alapján. A KSH adatai szerint a 32 ezer tonnás kivitel 11%-os csökkenés az egy évvel korábban a külpiacon eladott mennyiséghez képest.

A legnagyobb vevő Románia, Ausztria és Hollandia volt. Közülük Romániába sikerült növelni az exportot, ide 1%-kal több, míg Ausztriába 22%-kal, Hollandiába pedig 30%-kal kevesebb sertés került. Az élősertés-­behozatal 29%-kal, 67 ezer tonnára nőtt a megfigyelt időszakban. A legnagyobb mennyiségben Szlovákiából, Horvátországból és Németországból érkezett sertés.

A nemzetközi piacon értékesített sertéshús mennyisége 2%-kal (139 ezer tonnára) csökkent, míg az értéke 5%-kal nőtt 2020. január-november között a 2019. január-­novemberihez képest. A legtöbb sertéshúst Romániába, Olaszországba és Horvátországba szállították, a három célpiac közül csak Horvátországba emelkedett a kivitel.

A sertéshúsimport volumene 23%-kal (121 ezer tonnára), értéke pedig 11%-kal mérséklődött. A sertéshús 61%-a Németországból, Spanyolországból és Lengyelországból származott. Az AKI adatai szerint a hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül, hasított, melegsúlyban kilogrammonként 429 forint volt az idén januárban, ami 31%-os csökkenés az egy évvel korábbi átlagárhoz képest. (A KSH a minap közölt termelői áras statisztikájában a tavalyi egész évre - élősúlyra vetítve - csupán 1%-os árcsökkenés szerepel.) A darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára az idei év első hónapjában 27%-kal mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest. A KSH adatai szerint a rövidkaraj fogyasztói ára 7,8%-kal, a sertéscombé 9,4%-kal csökkent ugyanekkor.

Az Európai Unió húsexportja (friss, fagyasztott és feldolgozott sertéshús) eközben 19%-kal, 5,4 millió tonnára emelkedett 2020-ban. Az export 62%-a Kínába irányult, ahova az egy évvel korábbinál 45%-kal több, 3,3 millió tonna uniós sertéshús került a vizsgált időszakban. További nagy célpiac Japán (360 ezer tonna) és Hongkong (284 ezer tonna) volt: Japánba 21%-kal csökkent, Hongkongba 32%-kal emelkedett a kivitel.

A sertéspiaci árak uniós szinten is lejtmenetben vannak: az EU-ban az E kereskedelmi osztályba tartozó sertés vágóhídi belépési ára 1,28 euró volt kilogrammonként 2021 januárjában, ami egy év alatt 31%-os visszaesés. Az uniós sertéspiac szempontjából meghatározó vállalatok és vágóhidak sertésárai 34%-kal voltak alacsonyabbak 2021 hetedik hetében az előző év azonos hetének átlagáránál. A németországi szerződéses ár a Westfleisch és a Tönnies felvásárlási ára: 1,21 euró hasított súly volt kilogrammonként a megfigyelt héten. A Vion 1,33, a Danish Crown 1,28, a Tican 1,29 euró hasított súly áron vásárolta a sertéseket kilogrammonként a hetedik héten. A németországi vágóhidak átvételi ára az előző hetihez viszonyítva 2%-kal emelkedett a hetedik héten.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?