Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Visszaesett Magyarország élősertés-kivitele tavaly január és november között - írta meg a Világgazdaság az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) húspiaci jelentése alapján. A KSH adatai szerint a 32 ezer tonnás kivitel 11%-os csökkenés az egy évvel korábban a külpiacon eladott mennyiséghez képest.
A legnagyobb vevő Románia, Ausztria és Hollandia volt. Közülük Romániába sikerült növelni az exportot, ide 1%-kal több, míg Ausztriába 22%-kal, Hollandiába pedig 30%-kal kevesebb sertés került. Az élősertés-behozatal 29%-kal, 67 ezer tonnára nőtt a megfigyelt időszakban. A legnagyobb mennyiségben Szlovákiából, Horvátországból és Németországból érkezett sertés.
A nemzetközi piacon értékesített sertéshús mennyisége 2%-kal (139 ezer tonnára) csökkent, míg az értéke 5%-kal nőtt 2020. január-november között a 2019. január-novemberihez képest. A legtöbb sertéshúst Romániába, Olaszországba és Horvátországba szállították, a három célpiac közül csak Horvátországba emelkedett a kivitel.
A sertéshúsimport volumene 23%-kal (121 ezer tonnára), értéke pedig 11%-kal mérséklődött. A sertéshús 61%-a Németországból, Spanyolországból és Lengyelországból származott. Az AKI adatai szerint a hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül, hasított, melegsúlyban kilogrammonként 429 forint volt az idén januárban, ami 31%-os csökkenés az egy évvel korábbi átlagárhoz képest. (A KSH a minap közölt termelői áras statisztikájában a tavalyi egész évre - élősúlyra vetítve - csupán 1%-os árcsökkenés szerepel.) A darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára az idei év első hónapjában 27%-kal mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest. A KSH adatai szerint a rövidkaraj fogyasztói ára 7,8%-kal, a sertéscombé 9,4%-kal csökkent ugyanekkor.
Az Európai Unió húsexportja (friss, fagyasztott és feldolgozott sertéshús) eközben 19%-kal, 5,4 millió tonnára emelkedett 2020-ban. Az export 62%-a Kínába irányult, ahova az egy évvel korábbinál 45%-kal több, 3,3 millió tonna uniós sertéshús került a vizsgált időszakban. További nagy célpiac Japán (360 ezer tonna) és Hongkong (284 ezer tonna) volt: Japánba 21%-kal csökkent, Hongkongba 32%-kal emelkedett a kivitel.
A sertéspiaci árak uniós szinten is lejtmenetben vannak: az EU-ban az E kereskedelmi osztályba tartozó sertés vágóhídi belépési ára 1,28 euró volt kilogrammonként 2021 januárjában, ami egy év alatt 31%-os visszaesés. Az uniós sertéspiac szempontjából meghatározó vállalatok és vágóhidak sertésárai 34%-kal voltak alacsonyabbak 2021 hetedik hetében az előző év azonos hetének átlagáránál. A németországi szerződéses ár a Westfleisch és a Tönnies felvásárlási ára: 1,21 euró hasított súly volt kilogrammonként a megfigyelt héten. A Vion 1,33, a Danish Crown 1,28, a Tican 1,29 euró hasított súly áron vásárolta a sertéseket kilogrammonként a hetedik héten. A németországi vágóhidak átvételi ára az előző hetihez viszonyítva 2%-kal emelkedett a hetedik héten.